W wyniku zawarcia umowy użyczenia podmiot otrzymujący dany składnik majątku (np. dystrybutor, dealer) w celu jego promowania nie uzyskuje świadczenia nieodpłatnego skutkującego obowiązkiem rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Umowa użyczenia jest umową nazwaną uregulowaną w przepisach ustawy Kodeks cywilny (K.c.). Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy, o czym stanowi art. 710 K.c. Umowa użyczenia może być zatem zawarta zarówno na czas oznaczony, jak i nieoznaczony, a jej przedmiotem może być zarówno nieruchomość, jak i rzecz ruchoma. Podstawowym jej założeniem jest jednak bezpłatne używanie rzeczy przez biorącego w użyczenie. Przy czym, jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzecz używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu (por. art. 712 § 1 K.c.). Po zakończeniu użyczenia biorący do używania zobowiązany jest zwrócić użyczającemu rzecz w stanie niepogorszonym. Biorący nie ponosi przy tym odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania (por. art. 718 § 1 K.c.). Przekazane na podstawie umowy użyczenia składniki majątku prawnie pozostają więc własnością jednostki, która oddała je biorącemu.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
W zakresie obecnego rozumienia pojęcia „świadczenia nieodpłatnego” należy wskazać na wyrok NSA z dnia 12 marca 2010 r. (II FSK 1776/08), w którym Sąd przedstawił następujący pogląd: „Wykładnia pojęcia „nieodpłatne świadczenie”, użytego w art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., była przedmiotem szeregu orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, a do najbardziej reprezentatywnych można zaliczyć przywołane wyżej uchwały z dnia 18 listopada 2002 r. (FPS 9/02) i z dnia 16 października 2006 r. (II FPS 1/06), ale także wyroki: z dnia 12 grudnia 2008 r. (II FSK 1361/07), czy ostatnio z dnia 26 stycznia 2010 r. (II FSK 1417/08). W orzeczeniach tych jednolicie przyjmuje się, że podatkowe rozumienie tego pojęcia jest szersze, niż funkcjonujące w prawie cywilnym, ponieważ obejmuje ono nie tylko świadczenie w znaczeniu cywilistycznym, ale także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie przez podatnika korzyści kosztem innego podmiotu. Są to zatem takie zjawiska i zdarzenia, których skutkiem jest nieodpłatne, czyli niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątkowe. Nie ma przy tym znaczenia, czy umowa będąca podstawą owego przysporzenia może być także nieodpłatna w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz czy jej treść mieści się w przedmiocie działalności określonego podmiotu. W cytowanym wyroku z dnia 12 grudnia 2008 r., którym zresztą uchylono wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 kwietnia 2007 r. (I SA/Łd 2033/06), na który powołał się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w rozpoznawanej obecnie sprawie, Naczelny Sąd Administracyjny wprost stwierdził, że udzielenie podatnikowi przez powiązaną z nim spółkę gwarancji i poręczenia wekslowego nieodpłatnie w celu zabezpieczenia kredytu udzielonego podatnikowi przez bank, spełnia wymogi opodatkowania tego świadczenia jako nieodpłatnego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p.”
W opinii autora w wyniku zawarcia umowy użyczenia podmiot otrzymujący dany składnik majątku (np. dystrybutor, dealer) w celu jego promowania nie uzyskuje świadczenia nieodpłatnego skutkującego obowiązkiem rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Otrzymanie tego składnika majątku w celach wystawowych służyć ma zwiększeniu przychodów nie tylko otrzymującego, ale także użyczającego. Udostępnienie przez użyczającego składnika majątku nie ma więc charakteru świadczenie nieodpłatnego, bezinteresownego.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129