Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy poprawnie zatytułowany przelew bankowy stanowi skuteczną zmianę formy opodatkowania? Kontrowersyjne stanowisko Dyrektora KIS

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszych interpretacjach podatkowych zajął stanowisko w sprawie możliwości dokonania skutecznej zmiany formy opodatkowania poprzez prawidłowo opisane przelewy bankowe. Organ zaprezentował stanowisko odmienne i sprzeczne z tym, które zajął NSA w wyroku z dnia 22 lutego 2024 r. sygn. II FSK 710/21. NSA uznał, że ustawodawca nie zastrzegł dla oświadczenia o wyborze podatku liniowego formy pisemnej. Powyższe oznacza, że wymóg pisemności jest dochowany, gdy tekst zawarty został w tytule przelewu skierowanego do organu podatkowego.

Natomiast organ w interpretacji z dnia 11 czerwca 2024 r. o sygn. 0115-KDIT3.4011.256.2024.2.KP stwierdził, że: Ustawodawca od 1 lipca 2021 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawie o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych dokonał zmiany wyrażenia „pisemnego” dla określenia formy złożonego oświadczenia na „sporządzonego na piśmie” oraz zastąpił wyrażenie „w formie pisemnej” na sformułowanie „na piśmie”. Zdaniem organu przepisy podatkowe zarówno przed, jak i po 1 lipca 2021 r. nie przewidywały możliwości uznania wyboru/zmiany formy opodatkowania w sposób dorozumiany, tj. poprzez dokonywanie wpłaty określonym tytułem. W konsekwencji Organ stwierdził, że dokonane przez podatniczkę przelewy do urzędu skarbowego nie są pismem skierowanym bezpośrednio do naczelnika urzędu skarbowego, lecz do banku jako polecenie dokonania stosownej transakcjiSam fakt, że środki przelane znajdą się w dyspozycji Skarbu Państwa na określonym koncie bankowym i że podano tytuł płatności, nie oznacza automatycznie, że doszło do złożenia pisemnego oświadczenia woli o wyborze formy opodatkowania. Stwierdzam, że dowód wpłaty podatku nie może zostać uznany za skutecznie złożone oświadczenie o wyborze formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu.

Z kolei w interpretacji indywidualnej z dnia 18 czerwca 2024 r. sygn. 0112-KDSL1-2.4011.200.2024.2.PSZ Organ ten uznał, że podatnicy są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania. Organ wskazał, że: środki przelane znalazły się w dyspozycji Skarbu Państwa na określonym rachunku bankowym oraz fakt, że dana wpłata zawierała oznaczenie w postaci bezpośredniego wskazania tytułu – wskazującego na powód jej dokonania, nie może być utożsamiana z wymaganym przepisami złożeniem stosownego oświadczenia woli o wyborze/zmianie formy opodatkowania. Tym samym, dowód wpłaty podatku nie może zostać uznany za skutecznie złożone oświadczenie o wyborze formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu. W konsekwencji Organ uznał, że uzyskane przez podatnika przychody nie mogły zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem.

Warto w tym miejscu odnieść się do wspomnianego powyżej wyroku NSA z dnia 22 lutego 2024 r. sygn. II FSK 710/21 w przedmiocie formy oświadczenia o wyborze podatku liniowego. Sąd wskazał wówczas, że dla zastosowania liniowej stawki 19% w działalności gospodarczej konieczne zatem jest:

  • złożenie organowi podatkowemu oświadczenia woli o wyborze tego sposobu opodatkowania,
  • sporządzenie tego oświadczenia na piśmie,
  • zachowanie terminu do jego złożenia.

NSA odniósł się do art. 60 Kodeksu cywilnego, z którego wynika, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli). W doktrynie przyjęło się, że oświadczeniem woli jest każde zachowanie się osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej, a więc zachowanie dostatecznie ujawniające wolę (R. Trzaskowski, Kodeks cywilny. Komentarz. Tom I. Część ogólna, cz. 2.

NSA orzekał w sprawie podatnika, który złożył w tytule przelewu oświadczenie woli, zgodnie z którym jego wpłatę należy zarachować na podatek liniowy. Interpretacja jego oświadczenia woli nie pozostawiła wątpliwości NSA, który wskazał, że dokonał on wyboru formy opodatkowania w postaci 19% podatku liniowego – w innym przypadku nie deklarowałby i nie wpłacałby przecież zaliczek na PIT 36L. Zdaniem NSA dochowano warunku pisemności oświadczenia poprzez wpisanie jego treści w tytuł przelewu. Co istotne, NSA wskazał, że ustawodawca nie zastrzegł dla tego rodzaju oświadczenia formy pisemnej.

Podsumowując: należy podkreślić, że prawodawca nie zastrzegł dla oświadczenia o wyborze podatku liniowego formy pisemnej. Wskazanie w tytule przelewu oznaczenia formy opodatkowania spełnia warunek pisemności oświadczenia, o którym mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwrot „sporządzenie czegoś na piśmie” nie posiada definicji legalnej, co uzasadnia jego potoczne rozumienie.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją