Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy przeniesienie całego przedsiębiorstwa po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego do innej działalności gospodarczej spadkobiercy podlega VAT?

     Czy w przypadku gdy po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego spadkobierca zdecyduje się na przeniesienie odziedziczonego przedsiębiorstwa do własnej działalności gospodarczej tego typu transakcja gospodarcza podlega opodatkowaniu VAT?

     Kwestia ta została poruszona m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 września 2020 r. (0111-KDIB3-2.4012.436.2020.2.SR). Jak stwierdził Organ: ?Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w chwili obecnej, na podstawie aktu powołania zarządcy sukcesyjnego, po śmierci męża Wnioskodawczyni, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, Wnioskodawczyni jest zarządcą sukcesyjnym firmy. Jednocześnie Wnioskodawczyni na podstawie testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego jest spadkobierczynią testamentową posiadającą 100/100 części w przedsiębiorstwie w spadku. Na początku przyszłego roku ma zostać zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia i Wnioskodawczyni stanie się właścicielem całej masy spadkowej, w tym całego przedsiębiorstwa. Wraz z poświadczeniem dziedziczenia wygasa zarząd sukcesyjny, dlatego Wnioskodawczyni chce założyć własną działalność (nowy NIP, REGON) i zamierza kontynuować działalność męża. Nowa, firma Wnioskodawczyni, ma rozpocząć działalność w następnym dniu po zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia i wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego. Nowa, firma Wnioskodawczyni, ma być kontynuacją dotychczasowej firmy i ma bazować m.in. na towarach (składnikach), które są obecnie sprzedawane. Cały majątek przedsiębiorstwa w spadku zostanie przeniesiony do nowej działalności gospodarczej założonej przez Wnioskodawczynię, czyli przez spadkobiercę chcącego kontynuować działalność. W momencie nabycia przez Wnioskodawczynię na podstawie zarejestrowania aktu dziedziczenia (w celu dalszego kontynuowania prowadzenia działalności przedsiębiorstwa zmarłego męża) całość przejmowanego majątku będzie spełniała definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny.

     Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy wskazać, że skoro, cały majątek przedsiębiorstwa w spadku zostanie przeniesiony do nowej działalności gospodarczej założonej przez Wnioskodawczynię, która będzie kontynuować dotychczasową działalność przedsiębiorstwa w spadku, i jednocześnie całość przejmowanego majątku w momencie nabycia przez Wnioskodawczynię będzie spełniała definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, to ww. czynność przeniesienia majątku przedsiębiorstwa w spadku będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy?.

     W związku z powyższym należy stwierdzić, że przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją