Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy rok obrotowy spółki kapitałowej powinien być równy jej rokowi podatkowemu?

Rok obrotowy spółki kapitałowej powinien pokrywać się z jej rokiem podatkowym.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Ogólną definicję roku podatkowego zawiera natomiast art. 11 Ordynacji podatkowej, który stanowi, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

Z ustawy o rachunkowości wynika, że rok obrotowy musi pokrywać się ze stosowanym przez jednostkę rokiem podatkowym. Oznacza to, że przy określaniu roku obrotowego jednostki trzeba uwzględnić przepisy podatkowe w tym zakresie. Ponadto z przepisu art. 11 Ordynacji podatkowej wynika, że skoro rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej, to aby ustalić jakie są możliwe rozwiązania w zakresie roku obrotowego oraz podatkowego wskazane jest przeanalizować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym rok obrotowy spółki kapitałowej powinien pokrywać się z jej rokiem podatkowym. Rok podatkowy i rok obrotowy z reguły pokrywają się.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją