Z najnowszej interpretacji indywidualnej z dnia 18 sierpnia 2023 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0114-KDIP1-2.4012.272.2023.1.JO wynika, że sprzedaż tzw. skinów używanych w grze podlega opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług.
Przedmiotem interpretacji jest zdarzenie przyszłe, w świetle którego Wnioskodawca planuje założyć działalność gospodarczą, której profilem będzie wymiana elementów cyfrowych do gry komputerowej. W ramach dodatkowego wyposażenia do walki poszczególni gracze wyposażają swoje postacie w grze w dodatki zwane „skórkami”, które to skórki to elementy broni, które zmieniają jej wygląd w grze. Wymiana tych skórek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie dokonywana z zamiarem zarobku. Wszystkie transakcje odbywają się w świecie wirtualnym, a dopiero transakcja sprzedaży skórek za prawdziwe pieniądze, które mają wpływać na konto bankowe Wnioskodawcy będzie jedyną transakcją w świecie rzeczywistym.
W ocenie Dyrektora KIS taka transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a przez to wynagrodzenie z tytułu sprzedawanych skórek powinno być odpowiednio powiększone o 23-proc. stawkę VAT. Niniejsze stanowisko Dyrektor KIS wywiódł z uwagi na fakt, iż w związku ze sprzedażą skinów istnieją jasno określone strony świadczenia, tj. podmiot świadczący usługę i jej nabywca, który zobowiązany jest do zapłaty określonej kwoty pieniędzy, a więc wystąpi konieczny element wzajemności, wystarczający do uznania, że otrzymywana kwota będzie wynagrodzeniem za określone czynności podejmowane przez Wnioskodawcę, tj. za sprzedaż skinów. Zatem będzie to transakcja ekwiwalentna – świadczenie w zamian za określone wynagrodzenie spełniające definicję świadczenia usług, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Dodatkowo jak wskazał Dyrektor KIS w analizowanej sprawie występuje bezpośredni związek pomiędzy czynnością wykonaną przez Wnioskodawcę, a otrzymanym wynagrodzeniem, co bezsprzecznie wskazuje na wzajemność świadczeń. Bezpośrednim konsumentem jest kupujący, a samo świadczenie ma na celu bezpośrednio zaspokoić potrzeby kupującego poprzez zakup skinów („skórek”), które wykorzysta w grze.
Jednocześnie usługi świadczone przez Wnioskodawcę stanowią usługi świadczone za pomocą komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy. Należy bowiem wskazać, że w analizowanej sytuacji sprzedaży skinów jest dokonywana za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, natomiast sam proces sprzedaży jest zasadniczo zautomatyzowany i wymaga minimalnego udziału człowieka, zaś przekazanie skinów w wyniku sprzedaży byłoby niemożliwe bez wykorzystania technologii informacyjnej.
W związku z powyższym sprzedawane skiny podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.