Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy sprzedaż kursu online może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 1 sierpnia 2024 r. sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.361.2024.2.AK zajął stanowisko w przedmiocie możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku od towarów i usług wobec sprzedaży kursów języka angielskiego online.

Interpretacja została wydana na wniosek podatnika prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą, której przedmiotem jest w szczególności świadczenie usług nauczania języków obcych w postaci kursów językowych oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych. Wnioskodawca świadczy innowacyjne usługi nauki języka angielskiego za pośrednictwem różnorodnych portali internetowych. Za pośrednictwem portalu podatnik sprzedaje opracowane przez siebie kursy językowe online. Podatnik zwrócił się do organu z pytaniem czy z tytułu sprzedaży kursów za pośrednictwem portalu będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział dla niektórych czynności zwolnienie od podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Pojęcie usługi elektronicznej w rozumieniu przepisów ustawy odnosi się wyłącznie do formy świadczenia, a nie do jego treści. Stąd też należy stwierdzić, że identyfikacja danej czynności jako usługi elektronicznej (według nomenklatury unijnej: usługi świadczonej drogą elektroniczną), nie skutkuje zmianą kwalifikacji prawnej tej czynności dla potrzeb stosowania innych przepisów ustawy. Organ wskazał, że powyższe oznacza, że usługa nie traci statusu usługi zwolnionej tylko dlatego, że jest świadczona drogą elektroniczną. W konsekwencji, jeżeli określona usługa wymieniona w art. 43 ust. 1 ustawy, będzie świadczona drogą elektroniczną, w odniesieniu do tej usługi zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29. Odnosząc się do kwestii dotyczącej zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, Organ podkreślił, że zawarte w tym przepisie zwolnienie od podatku jest najbardziej zawężone merytorycznie, ale jednocześnie nie zawiera żadnych ograniczeń podmiotowych. Skutkiem powyższego z zawartego w przywołanym przepisie zwolnienia od podatku VAT skorzystać mogą podmioty realizujące naukę języków obcych. Organ zwrócił uwagę, że przytoczony przepis nie precyzuje, jakich języków obcych dotyczy zwolnienie, przez co wskazuje na ich szeroki katalog.

Dla oceny tego, czy sprzedaż Kursów językowych online jest zwolniona od podatku od towarów i usług, na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 i 29 ustawy, konieczne stało się stwierdzenie:

  1. czy są to usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostkę objętą systemem oświaty lub
  2. czy są to usługi w zakresie kształcenia świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze lub
  3. czy są to usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli lub
  4. czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz czy są:
    • prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub
    • czy są świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty lub
    • czy szkolenia finansowane są w całości ze środków publicznych.

Organ uznał, że z okoliczności sprawy wynika, że w odniesieniu do wykonywanych usług podatnik nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 26 i 27 ustawy. Organ wskazał, że co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów VAT.

Kursy są świadczone w formie uprzednio przygotowanych nagrań oraz elementów interaktywnych. Materiały stanowią uzupełnienie Kursów. Całość każdego Kursu jest tak przemyślana, żeby kursanci korzystali z całości udostępnianych materiałów, dla lepszej nauki. Materiały są dostępne są tylko w ramach danego kursu i nie są one sprzedawane nigdzie indziej. Usługa nauczania języka obcego jest kompletna tylko z tymi materiałami. Organ uznał, że w przedmiotowej sprawie wszystkie elementy kursu składają się na jedno świadczenie. Wchodzące w skład Kursów elementy są ze sobą na tyle ściśle powiązane, że obiektywnie, z ekonomicznego punktu widzenia, tworzą jedną całość. W konsekwencji Organ uznał, że kursy języka angielskiego sprzedawane za pośrednictwem Portalu wraz dołączonymi materiałami będą stanowić usługi nauczania języka obcego. Zatem będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją