Nabycie przez spółkę kapitałową z siedzibą w USA udziałów w polskiej spółce kapitałowej będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają:
- następujące czynności cywilnoprawne:
- umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
- umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
- (uchylona),
- umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
- umowy dożywocia,
- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
- (uchylona),
- ustanowienie hipoteki,
- ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
- umowy depozytu nieprawidłowego,
- umowy spółki;
- zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
- orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.
Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają więc umowy sprzedaży praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 1 ust. 4 pkt 1 tej ustawy). O miejscu wykonywania praw majątkowych z udziału decyduje, co do zasady, siedziba spółki, w której udziały są sprzedawane (tak m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23.06.2009 r., II FSK 303/08). W efekcie zbycie udziałów polskiej spółki z o.o. podlega opodatkowaniu w Polsce.
Nabycie przez spółkę kapitałową z siedzibą w USA udziałów w polskiej spółce kapitałowej będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą sprzedaży udziałów (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy). Podatnikiem tego podatku będzie kupujący) – art. 4 pkt 1 ustawy. Podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa udziałów. Stawka podatku to 1% podstawy opodatkowania – art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy Deklarację PCC-3 kupujący obowiązany będzie złożyć w terminie 14 dni od daty sprzedaży udziałów do Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście – art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do niego należy wpłacić podatek (jeżeli sprzedaż udziałów zostanie dokonana w formie aktu notarialnego w Polsce, to podatek zostanie pobrany przez notariusza jako płatnika – art. 10 ust. 2 ustawy).
W przypadku obowiązku złożenia deklaracji PCC-3 przez kupującego, będzie on obowiązany uzyskać polski NIP. W tym przypadku należy złożyć formularz NIP-2 do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129