Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy świadczenia wypłacane polecającym w ramach programu rekomendacji pracowniczych podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych?

Tytułowe zagadnienie stało się przedmiotem interpretacji indywidualnej nr 0112-KDIL2-1.4011.595.2024.1.DJ z dnia 30 lipca 2024 r., w której Dyrektor KIS dokonał kwalifikacji na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.”) świadczeń pieniężnych wypłacanych w ramach programu rekomendacji pracowniczych na rzecz osób polecających (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę bądź współpracujących na mocy umów cywilnoprawnych) i ocenił dopuszczalność potraktowania tego rodzaju premii pieniężnej jako przychodu z innego źródła.

Interpretacja wydana została na wniosek Spółki, która w związku z trudnościami w pozyskiwaniu nowych pracowników oraz ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na nowy personel prowadzi program rekomendacji pracowniczych, w ramach którego pracownikowi Spółki zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę lub osobie współpracującej na podstawie umowy zlecenia za rekomendowanie kandydata do Spółki przysługuje jednorazowa premia pieniężna w wysokości zależnej od stopnia stanowiska, na którym kandydat miałby być zatrudniony.

Wnioskując o wydanie interpretacji Spółka dążyła do potwierdzenia, że z tytułu świadczeń pieniężnych wypłacanych w ramach programu rekomendacji pracowniczych na rzecz osób polecających (zatrudnionych w ramach umowy o pracę bądź współpracujących w ramach umów cywilnoprawnych) nie należy pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ze względu na to, że przysporzenie, jakie otrzymają osoby polecające nie jest ekwiwalentem za wykonywaną przez nie pracę, a więc nie może być uznane za element wynagrodzenia za pracę i tym samym zakwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy, lecz jako przychód z innego źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

Organ interpretacyjny ocenił powyższe stanowisko jako prawidłowe.

W uzasadnieniu wzmiankowanej na wstępie interpretacji indywidualnej (nr 0112-KDIL2-1.4011.595.2024.1.DJ z dnia 30 lipca 2024 r. Dyrektor KIS uznał w szczególności, że premia pieniężna wypłacona osobom polecającym zatrudnionym w ramach umowy o pracę bądź współpracującym w ramach umów cywilnoprawnych stanowi dla tych osób przychód podlegający opodatkowaniu jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., i tym samym Spółka nie jest zobowiązana do pobierania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wskazanych świadczeń pieniężnych, a w konsekwencji ciążą na niej jedynie obowiązki informacyjne, tj. sporządzenia i przekazania osobom polecającym oraz właściwemu urzędowi skarbowemu informacji o przychodach z innych źródeł, zgodnie z art. 42a ust. 1 ustawy.

Dodać należy, że analogiczną kwalifikację zawiera m.in. interpretacja Dyrektora KIS z dnia 28 lipca 2022 r., znak: 0112-KDIL2- 1.4011.454.2022. I.MKA

Z kolei w piśmie z dnia 19 stycznia 2023 r. (Znak WPI/200000/43/1311/2022) Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdziła, że w przypadku wdrożenia przez przedsiębiorcę odpłatnego programu poleceń pracowniczych, którego celem jest zaradzenie trudnościom w poszukiwaniu kadry z odpowiednim kwalifikacjami zawodowymi i pozyskanie wykwalifikowanej kadry pracowników z polecenia osób już zatrudnionych u przedsiębiorcy, nagroda wypłacona pracownikowi polecającemu w związku z zatrudnieniem polecanej osoby, o ile będzie ona pracowała co najmniej przez trzy miesiące, przedmiotowa nagroda nie mieści się w kategorii przychodu za stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiąganego przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, a w kategorii „inne źródła”, gdyż nie jest ona wynagrodzeniem za świadczoną pracę. W konsekwencji nagroda ta nie jest obciążona składkami ZUS. Skoro bowiem „podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyjątkami określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i rozporządzeniu z 18 grudnia 1998 r., zatem jeśli świadczenie pieniężne (nagrody) wypłacone pracownikom w związku z programem poleceń pracowniczych nie są uznawane za przychód za stosunku pracy, to tym samym nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne”.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją