Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy świadczenie pracy w Polsce w trybie zdalnym prowadzi do utworzenia zakładu na terytorium RP?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 4 kwietnia 2023 r., (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.38.2023.2.ANK) zajął stanowisko w kwestii tego, czy struktura zatrudnienia, w której pracownicy zagranicznej spółki na stałe zamieszkujący i świadczący pracę z Polski w trybie zdalnym, ma wpływ na utworzenie zakładu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka, która zwróciła się do organu z wnioskiem o wydanie interpretacji jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością oraz rezydentem podatkowym w Estonii (podlega tam opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich uzyskiwania). Spółka prowadzi działalność polegającą na świadczeniu na rzecz spółki zależnej usług badawczych i doradczych w zakresie telekomunikacji. Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę stale zamieszkujących i świadczących pracę z Polski w trybie zdalnym (home Office). Z uwagi na powyższy stan faktyczny spółka zwróciła się do organu z pytaniem czy taka struktura zatrudnienia będzie prowadziła do utworzenia zakładu, w rozumieniu art. 5 UPO na terytorium Polski.

Organ wskazał, że jeżeli osoba, która działa w imieniu przedsiębiorstwa, pozostaje w stosunku zależności od tego przedsiębiorstwa (organizacyjnej, prawnej lub ekonomicznej) lub czynności (niezależnego) przedstawiciela wykraczają poza przedmiot jego zwykłej działalności, to może powstać zakład. Niezależność osoby w stosunku do przedsiębiorstwa, które ona reprezentuje, zależy od zakresu jej zobowiązań wobec przedsiębiorstwa. Jeżeli prowadzona przez nią działalność handlowa jest poddana szczegółowym instrukcjom to taka osoba nie może być uznana za niezależną od przedsiębiorstwa. Inne ważne kryterium polega na tym, czy ryzyko przedsiębiorcy ponosi ta osoba czy przedsiębiorstwo, które ona reprezentuje (pkt 38 Komentarza do art. 5 Konwencji Modelowej OECD).

Organ wskazał, iż zakład powstaje, jeżeli oprócz czynności przygotowawczych lub pomocniczych wykonywana jest działalność zasadnicza, nawet w relatywnie niewielkim zakresie. Ponadto czynności wykonywane przez polskich pracowników zagranicznej spółki w tym prace w zakresie rozwoju technologii w zakresie telekomunikacji (m.in. projektowanie, ulepszanie rozwiązań, prowadzenie badań rynkowych) są tożsame z działalnością spółki, która także zajmuje się świadczeniem usług badawczych i doradczych w zakresie telekomunikacji (m.in. rozwój, ulepszenie, angażowanie w projekty). Organ uznał, iż w przedmiotowej sprawie nie można mówić o przygotowawczym lub pomocniczym charakterze działalności spółki poprzez polskich pracowników na terytorium Polski w odniesieniu do działalności spółki.

Zdaniem organu zakres czynności, wykonywany przez pracowników zamieszkałych w Polsce pozwala na stwierdzenie, że jest to istotna i znacząca część działalności spółki jako całości. Cel pracy polskich pracowników, jest bowiem identyczny z celem Spółki jako całości.

Rzeczywisty charakter czynności z udziałem pracowników, którzy są zatrudnieni w Polsce, wskazuje zarówno na tożsamość (częściową) z działalnością Spółki jako całości. Co prawda Spółka nie zamierza udostępniać żadnej przestrzeni biurowej ani wynajmować nieruchomości, jednak zostanie przekazana polskim pracownikom infrastruktura w postaci sprzętu i wyposażenia (biurka, fotele biurowe czy ekrany komputerowe). Przekazanie infrastruktury wiąże się z koniecznością powstania stałej placówki, którą może być np. mieszkanie pracownika.

W konsekwencji Organ stanął na stanowisku, iż przedstawiona struktura zatrudnienia pracowników świadczących pracę z Polski w trybie zdalnym prowadzi/będzie prowadziła do utworzenia zakładu w Polsce na podstawie art. 5 UPO.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją