Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy szkolenia związane z zawodem są zwolnione z podatku od towarów i usług?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 23 października 2023 r. wydał interpretację (sygn. 0114-KDIP4-2.4012.514.2023.1.WH) dotyczącą zwolnienia z podatku od towarów i usług wobec szkoleń z zakresu obsługi automatów.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwróciła się Spółka, która posiada opracowany przez siebie system szkoleń z zakresu obsługi automatów oraz dysponuje wykwalifikowanym personelem do realizacji tych szkoleń. Spółka prowadzi szkolenia i nadaje uprawnienia dla personelu, prowadzi certyfikację warsztatów oraz wydaje stosowne certyfikaty – uprawnienia, cechy oraz identyfikatory po zakończeniu szkolenia. Spółka zwróciła się do organu z pytaniem czy szkolenie będzie zwolnione z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.

Organ wskazał, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy VAT, zwolnione z podatku są usługi świadczone przez:

  1. Jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo oświatowe w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. Uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze w zakresie kształcenia – oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

W związku z powyższym organ uznał, że Wnioskodawca nie jest żadnym z podmiotów, o których mowa w tym przepisie. W konsekwencji, Szkolenie nie będzie korzystało ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy VAT.

Organ rozstrzygnął, czy w przedmiotowej sprawie świadczone są usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego, co stanowić miałoby podstawową przesłankę warunkującą zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy VAT.

Organ uznał, że kształcenie zawodowe jest procesem mającym na celu nauczenie, przekazanie wiedzy z określonej dziedziny, które ma posłużyć zdobyciu bądź uaktualnieniu wiedzy obecnie posiadanej przez uczestnika takiego szkolenia. Dodatkowo szkolenia muszą być finansowane w całości ze środków publicznych.

Ponadto Organ stwierdził, że przez kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie zawodowe obejmujące nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, należy rozumieć takie kształcenie, w wyniku którego dana osoba podnosi swoje kwalifikacje, a bezpośrednio po jej ukończeniu jest w stanie podjąć pracę zarobkową, lub wykonywać określony zawód.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy VAT, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy VAT finansowane w całości ze środków publicznych. Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego nie mogą mieć „generalnego” charakteru (nie mogą być adresowane do potencjalnego nieograniczonego grona uczestników) a muszą być każdorazowo adresowane do konkretnego odbiorcy w związku z wykonywanym przez niego zawodem.

Celem szkolenia w przedmiotowym przypadku było zdobycie umiejętności teoretycznych i praktycznych co potwierdza nadanie statusu Uprawnionego Użytkownika lub Specjalisty Obsługi Automatów. Wiedza ta będzie niezbędna uczestnikom do wykonywania czynności służbowych. W konsekwencji wskutek udziału w szkoleniu dojdzie do uzyskania wiedzy z zakresu obsługi automatów dla celów zawodowych. W świetle powyższego Organ stwierdził, że nie ulega wątpliwości, że Szkolenie będzie spełniało kryterium kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy VAT.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją