Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy ulga na złe długi przysługuje po upływie ustawowego terminu?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 15 lutego 2022 r. (I SA/Gd 1240/21) orzekł, iż organ podatkowy nie może powoływać się na upływ terminu na skorzystanie z ulgi na złe długi, jeżeli podatnik nie mógł jej wcześniej zastosować z powodu obowiązywania krajowych przepisów uznanych następnie przez TSUE za niezgodne z dyrektywą 2006/112/WE.

TSUE w wyroku z dnia 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19 uznał za niezgodne z dyrektywą 2006/112/WE przepisy krajowe, uzależniające możliwość skorzystania z ulgi na złe długi od warunku „niepozostawania” dłużnika w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty w trakcie postępowania upadłościowego lub w likwidacji.

WSA w Gdańsku wydał przywołany wyrok w sprawie podatnika, który w terminie skorygował VAT należny z tytułu tzw. ulgi na złe długi. Urząd skarbowy uznał jednak, że podatnik nie może z niej skorzystać, ponieważ jego dłużnik w chwili składania korekty znajdował się w stanie upadłości. Z uwagi na wyrok TSUE z dnia 15 października 2020 r. podatnik zwrócił się do organu z wnioskiem o interpretację, czy w związku z tym wyrokiem oraz pierwotnym złożeniem korekty przed upływem dwóch lat od daty wystawienia faktury będzie mógł on skorzystać z ulgi za złe długi. Podatnik uznał bowiem, iż w świetle wyroku TSUE zostały przez niego spełnione wszystkie wymagane prawem przesłanki dla możliwości skorzystania z ulgi. Zaprezentowane przez podatnika stanowisko nie spotkało się jednak z aprobatą ze strony organu, który stwierdził, że TSUE uznał za sprzeczne z dyrektywą 2006/112/WE jedynie przepisy ustanawiające jako warunek skorzystania z ulgi „niepozostawanie” przez dłużnika w stanie upadłości, a nie te ustanawiające termin na skorzystanie z ulgi, który pozostaje wiążący, a jego upływ nie pozwala na dokonanie kolejnej korekty.

Wskutek wniesionej przez podatnika skargi WSA w Gdańsku wydał wyrok, w którym stanął na stanowisku, że podatnik nie dochował ustawowego terminu na skorzystanie z ulgi za złe długi ze względu na przyczyny nieleżące po jego stronie. Sąd stwierdził wówczas, że skoro to, że podatnik nie skorzystał z ulgi w terminie wynikał z treści przepisów niezgodnych z dyrektywą VAT, to termin ten należy w danej sprawie pominąć. WSA w Gdańsku ponadto przychylił się do stanowiska, zgodnie z którym dwuletni termin jest wystarczający dla skorzystania z ulgi na złe długi przez starannego podatnika, a tym samym uznał omawiane regulacje za niesprzeczne z dyrektywą 2006/112/WE.

Należy podkreślić, iż organ nie może powoływać się na upływ terminu w przypadku, gdy upłynął on w związku z zastosowaniem się podatnika do przepisu niezgodnego z dyrektywą 2006/112/WE. Bowiem przepisy wprowadzające ograniczenia czasowe nie powinny znajdować zastosowania w przypadku opóźnień wynikających z przyczyn, na które podatnik nie ma żadnego wpływu, ponieważ mają one swoje źródło w niewłaściwej interpretacji bądź implementacji przepisów.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją