Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy wycofanie nieruchomości z przedsiębiorstwa do majątku prywatnego stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Z interpretacji indywidualnej z dnia 24 sierpnia 2023 r. wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o nr 0114-KDIP1-3.4012.417.2023.1.PRM wynika, że wycofanie nieruchomości z majątku przedsiębiorstwa stanowiącego środek trwały do majątku prywatnego w celu wynajmu prywatnego opodatkowanego podatkiem od towarów i usług nie powoduje obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Przedmiotem interpretacji jest zdarzenie przyszłe, zgodnie z którym Przedsiębiorca zamierza dokonać sukcesji przedsiębiorstwa (przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) przy jednoczesnym zabezpieczeniu siebie, a w konsekwencji dokonać przeniesienia nieruchomości do majątku prywatnego, przy jednoczesnym zachowaniu sposobu jej dotychczasowego wykorzystywania tj. nieruchomość będzie wynajmowana nowopowstałej Spółce w ramach najmu prywatnego. W ramach działalności w zakresie najmu nieruchomości przedsiębiorca nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku od towarów i usług wynikającego z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i będzie wykonywał ten najem jako podatnik VAT czynny.

Jak wskazane zostało w interpretacji zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu. Zatem ze zwolnienia od podatku od towarów i usług korzysta wyłącznie świadczenie usług wynajmu nieruchomości na cele mieszkaniowe. Zastosowanie zwolnienia jest uzależnione od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy). Wobec powyższego, zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi w zakresie wynajmowania i dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, natomiast usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym podlegają opodatkowaniu właściwą dla tej czynności stawką podatku VAT.

Jak wskazał Dyrektor KIS przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, w odniesieniu do składników majątkowych mających być przedmiotem planowanego najmu gdyż:

  • przekazanie nieruchomości z przedsiębiorstwa do majątku prywatnego celem jej wynajmu nie będzie stanowiło zmiany w sposobie jej wykorzystania w szczególności nie będzie stanowiło czynności zwolnionej od podatku;
  • przedmiotowa nieruchomość nadal będzie wykorzystywana do działalności gospodarczej – do czynności opodatkowanych tj. wynajmu.

Nie nastąpi więc w tym przypadku zmiana przeznaczenia nieruchomości, a tylko taka sytuacja rodzi obowiązek korekty.

Tym samym w ocenie Dyrektora KIS w związku z wycofaniem z majątku nieruchomości stanowiących środek trwały przedsiębiorstwa i przekazaniem tych nieruchomości do majątku prywatnego – w celu wynajmu prywatnego opodatkowanego podatkiem od towarów i usług – przedsiębiorca nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy.

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją