Wypłacając wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia, spółka je wypłacająca nie jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
U wspólnika będącego podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych przychody ze zbycia udziałów dokonanego celem ich umorzenia dobrowolnego, kwalifikowane są do przychodów z zysków kapitałowych (art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Przychód z tytułu umorzenia dobrowolnego udziałów, zgodnie z art. 12 ust. 3 tej ustawy, powstanie w momencie, kiedy stanie się on należny. Zatem datą, w której po stronie zbywcy powstaje przychód jest dzień, w którym nastąpiło przeniesienie prawa własności udziałów na nabywcę, bez względu na to, kiedy następuje płatność z tego tytułu.
Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy, do przychodów nie zalicza się m.in. kwot otrzymanych z umorzenia udziałów w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów – w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. Oznacza to, że w sytuacji zbycia udziałów dokonanego w celu umorzenia dobrowolnego, wyłącza się z przychodów wartość odpowiadającą kosztowi nabycia bądź objęcia udziałów. W przypadku powstania straty, w ocenie organów podatkowych, nie jest to strata podatkowa.
Dodać należy, że co do zasady, przychody uzyskane ze zbycia udziałów w celu ich umorzenia, zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit a) ustawy, stanowią przychody w źródle przychodów “zyski kapitałowe”, nie stanowiąc jednocześnie przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, co do których obowiązek obliczenia, poboru i wpłaty zryczałtowanego podatku ma płatnik. Tego rodzaju przychody nie są traktowane jako przychody z udziału w zyskach osób prawnych, których katalog znajduje się w art. 7b ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy. Wypłata wynagrodzenia z tytułu zbycia udziałów w celu ich umorzenia nie podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu. Jak wynika z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, zryczałtowanemu opodatkowaniu według stawki 19% podlegają przychody z dywidend oraz inne przychody (dochody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę w Polsce, określone w art. 7b ust. 1 pkt 1 tej ustawy.
Wypłacając wspólnikowi wynagrodzenie z tytułu zbycia udziałów w celu ich dobrowolnego umorzenia, płatnik nie jest obowiązany do poboru podatku od tej wypłaty. Tak też wynika np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 3 listopada 2023 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.495.2023.1.AW (dotyczącej wprawdzie wspólnika zagranicznego, ale argumenty w niej zawarte mogą mieć zastosowanie także do wspólników krajowych): „(…) od niektórych należności osiąganych na terytorium Polski przez podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu pobierany jest podatek dochodowy w sposób zryczałtowany. Podatek ten nazywany jest podatkiem „u źródła” ze względu na szczególny sposób jego poboru, który dokonywany jest przez podmiot polski wypłacający określone należności na rzecz nierezydenta w trybie i na zasadach wymienionych w art. 26 ustawy o CIT. Jeżeli polski podatnik (płatnik) dokonuje wypłat należności z tytułu świadczeń, o których mowa w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o CIT, na rzecz nierezydenta mającego siedzibę lub zarząd w kraju, z którym Polska zawarła umowę w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, pierwszeństwo mają przepisy tej umowy międzynarodowej.
(…) przychody z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 ustawy o CIT ani w dyspozycji art. 22 ust. 1 ustawy o CIT w zw. z art. 7b ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Przychody te uregulowane bowiem zostały w art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o CIT.
Zatem (…) nie powstanie obowiązek poboru zryczałtowanego podatku z tytułu wypłaty wynagrodzenia na rzecz udziałowca będącego niemieckim rezydentem podatkowym.”
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129