Czy podatnik, który w trakcie roku podatkowego poniósł wydatek na nabycie pompy insulinowej może sobie ten wydatek odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Kwestia ta została poruszona w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 maja 2021 r. (0115-KDIT2.4011.87.2021.2.KC), w której organ zajął następujące stanowisko: ?Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zostały wymienione w art. 26 ust. 7a ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.
Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
W myśl art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Wysokość wydatków na cele określone m.in. w art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy ? na mocy art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.
Zgodnie z art. 26 ust. 7d ww. ustawy warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Natomiast stosownie do art. 26 ust. 7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w przepisach ust. 7a jest mowa o osobach zaliczonych do:
- I grupy inwalidztwa ? należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
- całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo
- znaczny stopień niepełnosprawności;
- II grupy inwalidztwa ? należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono:
- całkowitą niezdolność do pracy albo
- umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 6, może być dokonane również w przypadku, gdy osoba, której dotyczy wydatek, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r. (art. 26 ust. 7g ww. ustawy).
Zgodnie z art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Należy zaznaczyć, że katalog wydatków zawarty w art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie te enumeratywnie w nim wymienione.
(?) Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu opisu stanu faktycznego wynika, że od 2020 r. Wnioskodawczyni choruje na cukrzycę, którą cechują dwie rzeczy. Po pierwsze cukrzyca jest bardzo chwiejna (duże wahania cukru), po drugie występuje zjawisko brzasku, tj. wysokiego cukru rano po przebudzeniu. Prowadzący Wnioskodawczynię lekarz, ze względu na powyższe zlecił jej kupno/zastosowanie pompy insulinowej w celu wyrównania poziomu glikemii. Taką pompę Wnioskodawczyni zakupiła w promocyjnej cenie za 3 999 zł w sierpniu 2020 r. Ze względu na cukrzycę i inne schorzenia Wnioskodawczyni otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności w kwietniu 2020 r. (stopień umiarkowany). W uzupełnieniu Wnioskodawczyni wskazała, że posiada imienny dokument, tj. fakturę potwierdzającą poniesienie przez nią wydatku na zakup pompy insulinowej. Wnioskodawczyni uzyskuje dochody opodatkowane według skali podatkowej z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wskazany przez Wnioskodawczynię wydatek ? pompa insulinowa ? został sfinansowany całkowicie z jej własnych środków finansowych (przy jej zakupie Wnioskodawczyni nie korzystała z żadnego rodzaju funduszy).
Możliwość odliczenia przez Wnioskodawczynię w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakupu pompy insulinowej należy w przedstawionym stanie faktycznym odnieść do art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z powołanego wyżej przepisu wynika, że odliczeniu mogą podlegać wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Określenie ?indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji? oznacza, że ustawodawca zalicza do nich wyłącznie urządzenia, narzędzia techniczne i sprzęt o indywidualnym charakterze, niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.
Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opisany we wniosku oraz jego uzupełnieniu stan faktyczny, należy stwierdzić, że wydatek poniesiony przez Wnioskodawczynię na zakup pompy insulinowej, która podtrzymuje jej czynności życiowe i ułatwia jej ich wykonywanie mieści się w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, Wnioskodawczyni może odliczyć ten wydatek w ramach ulgi rehabilitacyjnej?.
Należy zatem stwierdzić, że wydatek na zakup pompy insulinowej może co do zasady zostać odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej przez podatnika chorującego na cukrzycę, jednak należy pamiętać, że muszą być spełnione wszystkie warunki do skorzystania z tej ulgi, czyli np. wydatek ten nie może być podatnikowi w żaden sposób zwrócony, musi być odpowiednio udokumentowany czy też podatnik powinien posiadać odpowiedni dokument stwierdzający jego niepełnosprawność.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy nr 12 238
Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 61 848 33 48