Zapłacone odsetki od spłaty pożyczki otrzymanej na spłatę pożyczki nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ustawa nie zawiera katalogu zamkniętego kosztów, które podatnik może rozpoznać dla celów podatkowych, wskazuje jedynie, że podatnik nie może rozpoznać dla celów podatkowych kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Oznacza to, że podatnik jest uprawniony do rozpoznania określonego wydatku jako kosztu uzyskania przychodów, jeśli wydatek taki spełnia przesłanki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i jednocześnie nie jest bezpośrednio wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy.
Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione warunki:
- poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu,
- poniesiony wydatek musi mieć na celu zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
- wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów negatywnych określonych w art. 16 ust. 1 ustawy.
Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika. Musi istnieć bezpośredni lub chociażby tylko potencjalny związek przyczynowy między wydatkiem a uzyskanym przychodem. Oznacza to, że nie każdy wydatek przydatny z punktu widzenia prowadzonej działalności stanowi koszt uzyskania przychodu. Ocena możliwości uzyskania przychodu ze względu na poniesienie danego wydatku winna być dokonywana w oparciu o kryteria obiektywne tzn. dla uznania kosztowego charakteru wydatku konieczne jest stwierdzenie, że w chwili jego dokonywania obiektywnie oceniając sytuację podatnik mógł się spodziewać osiągnięcia przychodu. Kosztem uzyskania przychodów są również wydatki poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.
Wypłata dywidendy nie jest wydatkiem umożliwiającym powstanie źródła przychodu. Nie jest też związana z utrzymaniem bądź zabezpieczeniem źródła przychodów. W związku z tym Zapłacone odsetki od spłaty pożyczki otrzymanej na spłatę pożyczki nie stanowią koszty uzyskania przychodu.
Tak też m.in. w wyroku NSA z dnia 25 lutego 2014 r. (II FSK 58/12) Sąd uznał, że „Nie można uznać by wystarczającą przyczyną do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków w postaci odsetek od kredytów i pożyczek zaciągniętych na wypłatę dywidendy akcjonariuszowi była ogólnie sformułowana konieczność zapewnienia płynności finansowej podatnika, z pominięciem przyczyny, jaka wywołała niedostatek środków na sfinansowanie należnej wspólnikom dywidendy.”
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129