Dnia 23 czerwca 2022 r. DKIS wydał interpretację indywidualna sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.249.2022.1.AG z zakresu podatku od towarów i usług w przedmiocie braku opodatkowania darowizny koparki na rzecz żony po uprzednim nabyciu od leasingodawcy.
Zgodnie z treścią interpretacji Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wykonuje czynności wyłącznie opodatkowane podatkiem VAT. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem była koparka. Przez okres trwania umowy leasingu koparka była wykorzystywana dla celów działalności gospodarczej i Wnioskodawca odliczał kwoty podatku naliczonego VAT od czynszów leasingowych i innych wydatków związanych z eksploatacją tej maszyny.
Po zakończeniu umowy leasingu Wnioskodawca dokonał wykupu prywatnego koparki na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Ponieważ zawierana umowa była na działalność gospodarczą, wykup koparki został udokumentowany przez firmę leasingową fakturą również na działalność gospodarczą. Wnioskodawca nie dokonał pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturze dokumentującej wykup koparki. Maszyna nie była użytkowana w działalności gospodarczej, nie została wprowadzona do majątku firmowego, ani po nabyciu koparki żadne wydatki nie były zaliczone do kosztów podatkowych działalności gospodarczej Wnioskodawcy.
Wnioskodawca zamierza przekazać koparkę na podstawie umowy darowizny żonie, prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przedmiotem działalności żony są usługi (kod PKD 77.32.) – Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych. Żona nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Wnioskodawca z żoną na podstawie aktu notarialnego ustanowili między sobą ustrój rozdzielności majątkowej.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy w przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej opisanego zdarzenia przyszłego oraz w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dokonanie darowizny koparki na rzecz żony po uprzednim nabyciu od leasingodawcy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Zdaniem Wnioskodawcy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym czynność darowizny koparki na rzecz żony nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ będzie realizowana jako darowizna własności prywatnej i korzystania z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem.
DKIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe i wskazał, że „(…) z cytowanego wyżej art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy wynika, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów oraz nieodpłatna czynność z nią zrównana po spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, tj. jeżeli:
- dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
- przekazane towary należą do jego przedsiębiorstwa,
- przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych.
W tym miejscu powtórzyć należy, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie. Po pierwsze, dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zatem, nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług, w rozumieniu odpowiednio art. 7 i art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Z przedstawionych przepisów wynika więc, że jeśli osoba fizyczna dokonuje zbycia swojego majątku prywatnego, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, że działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu cytowanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotne do określenia, czy w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Zasadne zatem jest wyłączenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
W kontekście powyższych ustaleń należy stwierdzić, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając towar (np. pojazd) działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem natomiast takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu ruchomościami (np. pojazdami), która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży pojazdu, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług handlu pojazdami.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że po zakończeniu umowy leasingu dokonał Pan wykupu prywatnego koparki na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Nie dokonał Pan pomniejszenia podatku należnego VAT o podatek naliczony wykazany na fakturze dokumentującej wykup koparki. Po dokonaniu wykupu koparki maszyna nie była użytkowana w działalności gospodarczej, nie została wprowadzona do majątku firmowego, ani po nabyciu koparki żadne wydatki nie były zaliczone do kosztów podatkowych prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Zamierza Pan przekazać koparkę na podstawie umowy darowizny żonie. W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności uznać należy, że przekaże Pan koparkę, stanowiącą Pana majątek prywatny, korzystając z przysługującego Panu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem, w związku z darowizną koparki nie będzie Pan działał w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz dokona Pan zarządu majątkiem osobistym. Tym samym, darowizna na rzecz żony koparki, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzam, że w rozpatrywanym przypadku dokonując na rzecz żony darowizny koparki wykupionej uprzednio od leasingodawcy nie będzie Pan działał w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy. Zatem, w okolicznościach niniejszej sprawy darowizna koparki nie będzie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT”.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76