Serwis Doradztwa Podatkowego

Dla odpłatnego zbycia nieruchomości ? dostawy towarów, wystarczy zawarcie ważnej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego

     W dniu 13 maja 2020 r. NSA w wyroku o sygn. I FSK 2072/19 orzekł, że dla dostawy towarów, tj. odpłatnego zbycia nieruchomości, wystarczy zawarcie ważnej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Nie jest istotne wydanie nieruchomości. Skutkiem przeniesienia własności rzeczy w sensie prawnym (cywilistycznym) jest uzyskanie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

     W rozpoznawanej sprawie istota sporu dotyczy prawa do odliczenia przez Stronę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez spółkę dotyczących zakupu nieruchomości. Podstawą pozbawienia przez organy powyższego prawa było ustalenie, że w okolicznościach przedmiotowej sprawy nie doszło do dostawy towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

     W decyzji DIAS utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji i podkreślił, że stan niepewności prawnej przedmiotowych nieruchomości wynikający z toczących się spraw administracyjnych i sprawy przed SO powoduje, po pierwsze warunkową skuteczność dokonanej transakcji z punktu widzenia cywilistycznego, po drugie stanowi realną przeszkodę do przejęcia władztwa ekonomicznego nad nieruchomościami (rozporządzania jak właściciel). Zatem w dacie zawarcia transakcji, nie można mówić o możliwości dokonania skutecznej dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. Ponadto organ ustalił, że nieruchomości pozostają we władaniu placówek publicznych i instytucji oświatowo-wychowawczych. W ewidencji gruntów, w odniesieniu do wskazanych działek, jako właściciel ujawniony jest Skarb Państwa.

     WSA podtrzymał decyzję DIAS i wyjaśnił, że o rozporządzeniu towarem jak właściciel nie decyduje samo podpisanie aktu notarialnego, a fizyczne przeniesienie własności gruntów. W tym przypadku do tego nie doszło, bo nadal są one faktycznie w posiadaniu państwowych placówek publicznych i instytucji oświatowo-wychowawczych. Sąd uznał więc, że spółka nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.

     Innego zdania był dopiero NSA. Orzekł, że do uznania, iż doszło do odpłatnej dostawy gruntów, wystarczy przeniesienie ich własności w formie przewidzianej przez prawo, a więc w formie aktu notarialnego. Nie jest istotne wydanie nieruchomości. Władztwo ekonomiczne nad rzeczą ma znaczenie pochodne i powinno być rozpatrywane wyłącznie wtedy, gdy pojawią się wątpliwości co do zachowania właściwej formy prawnej przy sprzedaży ? wyjaśnił NSA. Reasumując, dla dostawy towarów, tj. odpłatnego zbycia nieruchomości, wystarczy zawarcie ważnej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Nie jest istotne wydanie nieruchomości. Skutkiem przeniesienia własności rzeczy w sensie prawnym (cywilistycznym) jest uzyskanie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

     NSA orzekł więc, że związku z tym, że organy podatkowe dokonały błędnej wykładni art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., tym samym błędnie także uznały, że nie zachodzi przesłanka z art. 86 ust. 1 tej ustawy i Stronie nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez spółkę dotyczących zakupu nieruchomości.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją