Serwis Doradztwa Podatkowego

Do jakiego źródła przychodów zaliczyć przychody z tytułu realizacji opcji menedżerskich?

Przychody z tytułu realizacji opcji menedżerskich stanowią przychód w źródle przychodów „kapitały pieniężne.”

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 10 zawiera katalog źródeł przychodów, które opodatkowane są podatkiem dochodowym: wg skali podatkowej, liniowym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i – odrębnie – prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). W ramach źródła przychodów „kapitały pieniężne” – w zakresie będącym przedmiotem niniejszej opinii – należy wskazać na art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy. Zgodnie z nim, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, oraz realizacji praw z nich wynikających. Jak stanowi art. 17 ust. 1b ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 10 powstaje w momencie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.

W nawiązaniu do powyższego, zgodnie z treścią art. 5a pkt 13 ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych – oznacza to instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania oraz instrumentów rynku pieniężnego.

W doktrynie i judykaturze przyjmuje się, że opcja jest pochodnym instrumentem finansowym, dającym posiadaczowi opcji prawo do zawarcia transakcji powiązanej z określonym instrumentem bazowym w przyszłym terminie, po z góry określonej cenie. Posiadacz pochodnego instrumentu finansowego jest uprawniony do uzyskania świadczenia, zaś jego wystawca jest zobowiązany do realizacji zobowiązania w określonym terminie i na określonych warunkach, wyznaczanych w odniesieniu do wartości aktywa (instrumentu bazowego), na którym oparty zostały pochodny instrument finansowy. W opinii autora przychody z tytułu realizacji opcji menedżerskich stanowią przychód w źródle przychodów „kapitały pieniężne.”

Zbieżny z powyższym pogląd wyrażony został m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 sierpnia 2016 r., IPPB2/4511-530/16-2/MK1, w której za prawidłowe uznano stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym „przychód uzyskany w ramach realizacji praw z Opcji należy zakwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361; dalej: u.p.d.o.f.), a powstały dochód opodatkować zgodnie z zasadami określonymi w art. 30b u.p.d.o.f.” Podobnie w interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2021 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, IPPB2/4511-1149/15/2021.2.MG: „W związku z powyższym, w sytuacji przyznania Wnioskodawcy zastrzeżonych akcji spółki amerykańskiej, dochód otrzymany z tytułu sprzedaży tychże akcji powinien zostać zakwalifikowany do źródła przychodu z kapitałów pieniężnych i opodatkowany stawką 19%.”

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją