Serwis Doradztwa Podatkowego

Dodatkowe odliczenie kosztów w postaci świadczeń niematerialnych w ramach ulgi sponsoringowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z dnia 16 marca 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.28.2023.2.EJ uznał, że w ramach ulgi sponsoringowej Spółka, która wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji, będzie mieć prawo do skorzystania z tzw. ulgi dla wspierających sport, a w konsekwencji do odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, w związku z płatnościami dokonywanymi na podstawie faktur wystawionych przez Sponsorowanego.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwróciła się Spółka komandytowa, która podpisała umowę barterową z klubem sportowym na sponsoring. Na podstawie podpisanej umowy klub sportowy wystawia fakturę na usługi promocyjno-reklamowe, natomiast Spółka (szpital) wystawia fakturę na usługi medyczne w tej samej wysokości. Przedmiotem podpisanej umowy jest zatem świadczenie usług wzajemnych. W ramach rozliczenia usług Strony wystawiają sobie faktury, zaś wartość ustalonych usług pozostaje równa.

Spółka zwróciła się z pytaniem czy będzie miała prawo odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (zgodnie z art. 18ee ust. 1 pkt 1).

Organ wskazał, że usługi promocyjno-reklamowe świadczone przez klub sportowy są formą reklamy dzięki, której Szpital staje się rozpoznawalny i przyczynia się do wzbudzania zaufania do Szpitala, jego pracowników i wykonywanych usług, co w konsekwencji przekłada się na wzrost liczby pacjentów i przychodów osiąganych przez Spółkę. W związku z czym należy uznać, że koszty te są związane z prowadzoną działalnością Szpitala i spełniają warunki do uznania ich za koszty uzyskania przychodów. Z kolei usługi medyczne świadczone przez Szpital na rzecz klubu sportowego przyczyniają się do poprawy/utrzymania zdrowia sportowców, rehabilitacji i rekonwalescencji co w konsekwencji umożliwia im udział w programach szkoleniowych takich jak np. udział w zawodach. Dzięki szybkiej i dobrej opiece medycznej sportowcy maja lepsze warunki do uprawniania sportu, co też przyczynia się do osiągania przecz nic lepszych wyników. Zatem usługi medyczne świadczone na rzecz klubu sportowego przyczyniają się do poprawy warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, tym samym wpisują się w cele tzw. ulgi sponsoringowej w zakresie wspierania działalności sportowej.

Organ podkreślił, iż wydatki stanowią świadczenie wzajemne, zatem w odniesieniu do poniesionych przez Spółkę wydatków, nie będzie mieć zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w cyt. art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z uwagi na powyższe okoliczności, Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi dla wspierających sport, o której mowa w art. 18ee ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 18ee ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego Organ stanął na stanowisku, iż Spółka będzie mieć prawo do skorzystania z tzw. ulgi dla wspierających sport, a w konsekwencji do odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na finansowanie klubu sportowego, o którym mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o sporcie, w związku z płatnościami dokonywanymi na podstawie faktur wystawionych przez Sponsorowanego.

Z interpretacji wynika, iż Organ rozszerzył możliwość finansowania klubów sportowych o świadczenia niepieniężne np. w postaci usług medycznych.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją