Serwis Doradztwa Podatkowego

Dopłata do kapitału spółki z o.o. a przychód podatkowy

     Dopłata do kapitału spółki z o.o. dokonana przez wspólnika niezgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych będzie stanowiła przychód podatkowy tej spółki.

     Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych, umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Natomiast zgodnie z art. 177 § 2 tej ustawy, dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów. Dopłaty można zdefiniować jako wynikające z umowy spółki oraz doprecyzowane uchwałą zgromadzenia wspólników dodatkowe wpłaty wspólników na rzecz spółki. Zgodnie z art. 178 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r., wniesienie dopłat następuje poprzez podjęcie uchwały wspólników, w której należy określić termin wniesienia i wysokość dopłaty.

     Finansowanie spółki w drodze dopłat co do zasady z punktu widzenia podatków dochodowych jest dla tej spółki neutralne. W myśl art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów spółki nie zalicza się: wniesionych do niej dopłat, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

     O przychodach podatkowych w zakresie dopłat należy mówić w sytuacji, gdy dopłata została wniesiona do spółki niezgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Gdy w umowie spółki brak jest odpowiedniego zapisu w przedmiocie dopłat, wspólnicy nie mogą nawet w drodze jednomyślnej uchwały przewidzieć obowiązku ich wniesienia. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, i tak zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 grudnia 2006 r. sygn. akt II FSK 26/06, Sąd stwierdza między innymi: ?Aby można było uznać, że wniesienie dopłaty w celu zwiększenia kapitału zakładowego nie stanowi przychodu podatkowego, spełniona musi zostać dyspozycja art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p. Mowa jest w niej o konieczności dokonania dopłaty wnoszonej do spółki w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Istotne znaczenie dla prawnopodatkowej kwalifikacji dopłat do kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ma przepis art. 177 § 2 k.s.h. […] Realizacja postanowień umowy spółki, podobnie jak uchwały Zgromadzenia Wspólników, nie podlega ocenie organów podatkowych z punktu widzenia ich skutków prywatnoprawnych. Inaczej natomiast rzecz ma się, gdy prawo podatkowe uzależnia zastosowanie konkretnego rozwiązania od reguł wskazanych w innych dziedzinach prawa, odwołując się do określonego wzorca zachowania. Taki wzorzec zachowania podatników podatku dochodowego od osób prawnych, na którym opierają się prawa i obowiązki wspólników spółek handlowych, uwzględniający zasadę proporcjonalności, zawiera art. 177 § 2 k.s.h. Zbadanie więc okoliczności wskazujących na jego realizację lub na uchybienia w tym zakresie ma istotne znaczenie dla prawidłowego kształtu stosunku prawnopodatkowego oraz wysokości zobowiązania podatkowego?. Jeżeli wymogi ustawy z dnia 15 września 2000 r. dotyczące wnoszenia dopłat nie są spełnione, to kwoty wpłacone do spółki nie stanowią dopłat w rozumieniu art. 177?179 tej ustawy, a w konsekwencji nie będzie miał do nich zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., czyli powstanie dla spółki przychód podatkowy.

 

Aleksandra Szczęsny

Konsultant podatkowy, Śląski Oddział Instytutu Studiów Podatkowych

aleksandra.szczesny@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją