Serwis Doradztwa Podatkowego

Dopuszczalność wydania interpretacji w zakresie MDR

     W dniu 8 kwietnia 2020 r. WSA w Gorzowie Wielkopolskim orzekł w zakresie w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów o raportowaniu schematów podatkowych.

     We przedmiotowej sprawie Spółka złożył wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, oczekując od organu oceny jej stanowiska dotyczącego kwestii tego, czy w związku z zaangażowaniem osób związanych ze Spółką stosunkiem pracy (m.in. księgowego i dyrektora finansowego) w wykonywanie czynności związanych z wdrażaniem Schematu podatkowego Spółka jest/będzie zobowiązana do poinformowania ich pisemnie o Numerze Schematu Podatkowego zgodnie z art. 86d § 1 Ordynacji podatkowej

     DKIS odmówił wszczęcia postępowania w sprawie wniosku Spółki, uznając, że przepisy dotyczące informacji o schematach podatkowych (rozdział 11a Działu III Ordynacji podatkowej) nie mogą być objęte wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej. Spółka złożyła zażalenie na przedmiotowe postanowienie.

     W związku z powyższym Spółka wniosła do WSA w Gorzowie Wielkopolskim skargę na postanowienie DKIS.

     W ocenie Sądu przepisy, których wykładni żądała Skarżąca, czyli art. 86d § 1 i art. 86a § 1 pkt 18 Ordynacji podatkowej, stanowiły przepisy prawa podatkowego. Zawarte były bowiem w ustawie ? Ordynacja podatkowa, a zatem ustawie podatkowej.

     W ocenie Sądu nie znajduje uzasadnienia prawnego stanowisko DKIS, jakoby sformułowaniu „przepisy podatkowe” użytemu w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej należało przypisać pojęcie inne ? węższe ? niż wynikające z definicji ustawowej. Po pierwsze przeciwstawia się temu zakaz wykładni homonimicznej, po wtóre zaś ustawa w art. 14b § 2a wyraźnie wskazuje które z przepisów podatkowych nie mogą być przedmiotem indywidualnej interpretacji. Nie zalicza do nich przepisów rozdziału 11a Działu III Ordynacji podatkowej, zatytułowanego „Informacje o schematach podatkowych”. Po trzecie wreszcie przepisy Ordynacji podatkowej nie zawierają przepisu ograniczającego uprawnienie wnioskodawców do domagania się interpretacji wyłącznie w odniesieniu do przepisów regulujących treść obowiązku podatkowego w rozumieniu art. 4 Ordynacji podatkowej, a już tym bardziej wyłącznie do podatków powstających w sposób określony w art. 21 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

     Sąd zgodził się natomiast z poglądem do którego pośrednio odwołał się DKIS, iż interpretacji podlegają wyłącznie przepisy materialnoprawne, nie zaś przepisy postępowania podatkowego. Sąd uznaje jednak, że normy wynikające z przepisów określających obowiązki dotyczące raportowania o schematach podatkowych, w tym również co do obowiązku informowania wspomagającego o Numerze Schematu Podatkowego, mają charakter materialnoprawny. Sąd nie podzielił tu stanowiska przeciwnego formułowanego w orzecznictwie sądowym (np. wyrok WSA w Poznaniu z 5 grudnia 2019 r. I SA/Po 825/19).

     Sąd uznał ostatecznie, iż przedmiotem interpretacji mogą być przepisy prawa podatkowego dotyczące rozmaitych obowiązków podatnika, nie tylko dotyczących treści obowiązku podatkowego. Powyższe wynika zresztą wprost z art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Art. 14b Ordynacji podatkowej nie zawiera w tym zakresie odpowiednich ograniczeń, bowiem ? jak wspomniano powyżej ? omawiane zagadnienie nie dotyczy uprawnień organów podatkowych. Jest to bowiem obowiązek nałożony na podatnika z mocy prawa.

     Sąd nie podzielił argumentu organu uznającego, że za tym, iż przepisy rozdziału 11a Działu III Ordynacji podatkowej nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej, przemawia treść oświadczenia obligatoryjnie składanego przez wnioskujących o interpretację, obejmującego m.in. deklarację o nieprowadzeniu i niezakończeniu w sprawie w której występują elementy stanu faktycznego opisanego we wniosku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej lub celno-skarbowej.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją

This will close in 3 seconds