Serwis Doradztwa Podatkowego

Ewidencja wyrobów gazowych

Wnioskodawca jest spółką akcyjną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prowadzi działalność w zakresie produkcji oraz sprzedaży (…).

W toku wytwarzania swoich produktów Spółka korzysta z pieców (…), które opalane są obecnie gazem ziemnym (gaz ziemny (…) o kodzie CN 2711 21 00; dalej: Gaz Ziemny). Gaz Ziemny jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę na cele zwolnione z podatku akcyzowego tj. na cele opałowe przez zakład energochłonny, w którym wprowadzony został w życie system prowadzący do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej (zwolnienie, o którym mowa w art. 31b ust. 1 pkt 5 Ustawy akcyzowej).

Obecnie Wnioskodawca prowadzi pracę nad konwersją pieców (…), tak, aby mogły być one opalane także innymi, niż Gaz Ziemny, paliwami – tj. innymi rodzajami gazu, w szczególności propanem, o następujących kodach CN:

  • 2711 12 11,
  • 2711 12 97,
  • 2711 12 94,
  • 2711 19 00,

(dalej łącznie jako: Gaz LPG). Po zakończeniu konwersji pieców (…) Wnioskodawca zacznie nabywać Gaz LPG, który będzie zużywać do opalania pieców (…).

Wnioskodawca nadal będzie również nabywać Gaz Ziemny. Oba paliwa, tj. Gaz Ziemny i Gaz LPG będą mogły być stosowane zamiennie do opalania pieców (…).

Gaz LPG będzie wykorzystywany przez Wnioskodawcę na cele zwolnione z podatku akcyzowego tj. na cele opałowe (zwolnienie, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3 Ustawy akcyzowej).

Wnioskodawca jest finalnym nabywcą gazowym w rozumieniu przepisów Ustawy akcyzowej. Wnioskodawca będzie finalnym nabywcą gazowym także w momencie nabywania i zużywania gazu LPG.

Wnioskodawca nie dokonuje i nie będzie dokonywać sprzedaży Gazu ziemnego w ramach dostawy krajowej, dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz eksportu.

Wnioskodawca nie będzie dokonywać sprzedaży Gazu LPG w ramach dostawy krajowej, dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz eksportu.

Gaz Ziemny oraz Gaz LPG będą zużywane w całości na potrzeby własne Wnioskodawcy, opisane powyżej.

Wnioskodawca jest zarejestrowany w Centralnym Rejestrze Pomiotów Akcyzowych.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca w opisanym zdarzeniu przyszłym, z tytułu zużycia Gazu Ziemnego i Gazu LPG będzie miał obowiązek składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego miesięcznych deklaracji podatkowych według ustalonego wzoru na podstawie art. 21 ust. 1 Ustawy akcyzowej lub kwartalnych deklaracji podatkowych według ustalonego wzoru na podstawie art. 24e Ustawy akcyzowej?

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, z tytułu zużycia Gazu Ziemnego i Gazu LPG, nie będzie miał on obowiązku składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego miesięcznych deklaracji podatkowych według ustalonego wzoru na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwana dalej ‘’u.p.a.’’ oraz kwartalnych deklaracji podatkowych według ustalonego wzoru na podstawie art. 24e u.p.a

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 15 grudnia 2023 r., nr sprawy 0111-KDIB3-3.4013.27.2023.7.AM wskazał , że co do zasady dokonywanie czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą powoduje, że podmiot dokonywujący tych czynności staje się podatnikiem podatku akcyzowego. Jest to generalna zasada, wynikająca nie tylko z ustawy o podatku akcyzowym, ale także z art. 7 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Przy czym jak stanowi § 2, ustawy podatkowe mogą ustanawiać podatnikami inne podmioty niż wymienione w § 1.

Konsekwencją dokonania czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jest zwykle ciążący na podatniku obowiązek złożenia deklaracji podatkowej i zapłaty podatku, co wynika z przekształcenia obowiązku podatkowego w zobowiązanie podatkowe. Należy jednak wskazać również, że obowiązek deklaracyjny może wystąpić także w przypadku wyrobów opodatkowanych zerową stawką akcyzy jak i w przypadku wyrobów objętych zwolnieniem z opodatkowania akcyzą, a więc w przypadkach gdzie nie zaistnieje konieczność efektywnej zapłaty podatku (zobowiązanie podatkowe w wysokości 0 zł) jak i w przypadku gdy obowiązek podatkowy nie przekształci się w zobowiązanie w związku ze zwolnieniem.

To czy i w jakim zakresie dotyczącym wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych powstaje obowiązek podatkowy, a w konsekwencji i obowiązek deklaracyjny, wynika ze szczegółowych uregulowań ustawy o podatku akcyzowym, aktów wykonawczy do ustawy oraz objaśnień o których ustawodawca mówi w treści art. 26 ust. 1 ustawy.

W kontekście analizowanej sprawy zaznaczyć należy, że od 1 lipca 2021 r., ustawodawca zmodyfikował zasady dotyczące obowiązku składania deklaracji. Na mocy ww. nowelizacji ustawy, od 1 lipca 2021 r., wprowadzono nowy obowiązek składania deklaracji przez podatników za okres kwartalny (formularz AKC-k.z.), który co do zasady dotyczyć będzie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy oraz opodatkowanych zerową stawką akcyzy i wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, dla których nie wystąpi obowiązek złożenia deklaracji za okresy miesięczne.

Niemniej jeśli podatnik względem wyrobów akcyzowych składa deklaracje za okresy miesięczne, w których wykazuje zarówno wyroby opodatkowane stawką pozytywną, stawką zerową lub wyroby zwolnione, to takich podatników nowy obowiązek składania deklaracji za okresy kwartalne, wynikający z art. 24e ustawy, nie będzie dotyczył. Wynika to z obowiązujących od dnia 1 lipca 2021 r. nowelizacji przepisów. Co więcej w celu rozwiania wątpliwości, ustawodawca zdecydował się na dalsze doprecyzowanie przepisów, wprowadzając z dniem 1 stycznia 2022 r. do ustawy art. 24e ust. 1a, którego aktualne brzmienie obowiązuje od 1 stycznia 2023 r.

Co ważne, wskazany wyżej obowiązek składania deklaracji kwartalnych w przypadku brak obowiązku składania deklaracji miesięcznych dla wyrobów akcyzowych, dotyczy co do zasady wszystkich wyrobów akcyzowych. Jeśli zatem w zakresie jakiegokolwiek wyrobu akcyzowego, na podatniku ciąży obowiązek złożenia deklaracji miesięcznej, nie ciąży na tym podatniku już, co do zasady, obowiązek złożenia deklaracji kwartalnej. W deklaracji miesięcznej będą bowiem uwzględnione wszystkie wyroby, wobec których w tym okresie rozliczeniowym powstał obowiązek podatkowy, który przekształcił się w zobowiązanie podatkowe jak i zastosowano zwolnienie.

W dalszej kolejności należy zauważyć, że jedynie Gaz Ziemny (klasyfikowany do kodu CN 2711 21 00) nabywany przez Państwa jest wyrobem gazowym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1b ustawy o podatku akcyzowym.

Pozostałe natomiast wyroby objęte wnioskiem (klasyfikowane do kodów CN: 2711 12 11, 2711 12 97, 2711 12 94 oraz 2711 19 00) nie stanowią wyrobów gazowych w rozumieniu ustawy – stanowią pozostałe węglowodory gazowe, w stosunku do których ich nabywca nie uzyskuje statusu finalnego nabywcy gazowego.

Jak wynika z treści złożonego wniosku, korzystają Państwo z pieców (…), które są opalane gazem ziemnym o kodzie CN 2711 21 00. Po zakończeniu prac nad konwersją pieców (…) zaczną Państwo nabywać pozostałe węglowodory gazowe klasyfikowane do kodów CN: 2711 12 11, 2711 12 97, 2711 12 94 oraz 2711 19 00. Powyższe wyroby zużywane będą zamiennie do opalania pieców (…), tj. do celów opałowych w ramach zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 31b ust. 1 pkt 5 i art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy (zastosowanie zwolnienia nie jest przedmiotem wniosku – stanowi element opisu zdarzenia przyszłego).

Ponadto, przedstawione okoliczności zdarzenia przyszłego pozwalają stwierdzić, że są Państwo finalnym nabywcą gazowym wskazanego we wniosku Gazu Ziemnego, podmiotem zużywającym w zakresie nabywanych ze zwolnieniem wyrobów gazowych i pozostałych węglowodorów gazowych, a także nie dokonują i nie będą Państwo dokonywać sprzedaży Gazu Ziemnego i pozostałych węglowodorów gazowych w ramach dostawy krajowej, dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz eksportu.

Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 1 dotyczą obowiązku składania deklaracji podatkowych, miesięcznych lub kwartalnych, z tytułu zużycia opisanych we wniosku wyrobów akcyzowych używanych do celów opałowych.

W odniesieniu do powyższych wątpliwości wskazać należy, że w stosunku do objętych wnioskiem wyrobów akcyzowych nie będą Państwo dokonywać czynności opodatkowanych i tym samym nie będą Państwo podatnikiem podatku akcyzowego. Zużycie bowiem wyrobów do celów objętych zwolnieniem z podatku akcyzowego na podstawie art. 31b ust. 1 pkt 5 i art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy przez podmiot zużywający, nie jest co do zasady przedmiotem opodatkowania akcyzą.

Po Państwa stronie nie powstanie zatem obowiązek składania deklaracji miesięcznych ani kwartalnych, na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy lub art. 24e ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko (w zakresie pytania nr 1), w myśl którego, z tytułu zużycia Gazu Ziemnego i Gazu LPG nie będą mieli Państwo obowiązku składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego miesięcznych oraz kwartalnych deklaracji podatkowych – jest prawidłowe.

 

Malwina Sik

Konsultant prawny
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 93

Akcyza i podatek akcyzowy

Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej

Akcyza i podatek akcyzowy                               

Skontaktuj się z naszą redakcją