Zgodnie z treścią art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in. import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym (art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.). Przez import samochodu osobowego należy rozumieć jego przywóz z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski (art 2 pkt 7 pkt a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.). W efekcie opodatkowaniu akcyzą będzie podlegał sam przywóz pojazdu bez konieczności dokonywania jakiejkolwiek czynności prawnej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku importu obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie powstania długu celnego. W konsekwencji w praktyce obowiązek zapłaty akcyzy powstanie w momencie dopuszczenia importowanego pojazdu do wolnego obrotu (tj. po dokonaniu odprawy celnej ostatecznej).
Stosownie do art. 101 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. obowiązek podatkowy z tytułu importu samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym powstaje z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego.
Jednocześnie na podstawie art. 109a ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. zwalnia się od akcyzy samochód osobowy stanowiący pojazd elektryczny w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych i pojazd napędzany wodorem w rozumieniu art. 2 pkt 15 tej ustawy.
Powyższe oznacza, że import samochodów elektrycznych rodzi określone obowiązki na gruncie podatku akcyzowego, niezależnie od faktu że jest to czynność zwolniona z opodatkowania na gruncie przepisów art. 109a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.
Tym samym z tytułu importu samochodów elektrycznych z Chin podatnik powinien złożyć deklarację AKC-4/e. Podatnik nie składa deklaracji uproszczonej AKC-U/S bowiem dotyczy ona innych czynności opodatkowanych (m. in. wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów osobowych).
Akcyza i podatek akcyzowy
Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej
Akcyza i podatek akcyzowy