Serwis Doradztwa Podatkowego

Import One Stop Shop (VAT – IOSS) ? nowa szczególna procedura importu

Pakiet VAT e-commerce, czyli szereg zmian w dyrektywie 2006/112/WE modyfikujących zasady opodatkowania sprzedaży towarów na odległość, a także usług świadczonych klientom końcowym w Unii Europejskiej, czyli sprzedaży w relacjach B2C, ma zapewniać z jednej strony uproszczenia dla przedsiębiorstw prowadzących transgraniczny handel elektroniczny na rzecz konsumentów, z drugiej zaś prawidłowe rozliczanie podatku VAT od takich dostaw, zgodnie z zasadą opodatkowania w państwie członkowskim ostatecznego odbiorcy danego towaru lub usługi. Termin wdrożenia pakietu VAT e-commerce został określony na 1 lipca 2021 r, dlatego też trwają prace nad uchwaleniem odpowiednich zmian przede wszystkim w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ?ustawa z 11 marca 2004 r.?). Zmiany te zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw włączony do prac sejmowych jako druk nr 1114. Część zmian dotyczy szczególnej procedury importu.

Od 1 lipca 2021 r. w państwach członkowskich Unii Europejskiej zniesione zostanie zwolnienie z VAT dla importu towarów o wartości nieprzekraczającej 22 euro i wszystkie towary importowane do UE z krajów trzecich lub terytoriów trzecich będą podlegać opodatkowaniu VAT. W celu ułatwienia deklarowania i zapłaty tego podatku z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych o wartości nieprzekraczającej 150 euro utworzono szczególną procedurę importu i punkt kompleksowej obsługi towarów importowanych, czyli Import One Stop Shop (IOSS), zwane w skrócie „IOSS”.

Nowy VAT-IOSS to procedura szczególna, która pozwala na rozliczenie VAT należnego państwu członkowskiemu konsumpcji z tytułu sprzedaży na odległość towarów importowanych za pośrednictwem państwa członkowskiego identyfikacji. W przeciwieństwie zatem do obowiązujących dziś przepisów dotyczących importu towarów, w świetle których podatek od towarów i usług jest pobierany w momencie importu towarów przez organy celne, gdy stosuje się IOSS, dostawca sprzedający towary o niskiej wartości znajdujące się w państwie trzecim lub terytorium trzecim konsumentom w UE, naliczy podatek VAT w momencie sprzedaży towarów oraz zadeklaruje elektronicznie i zapłaci ten podatek globalnie za pośrednictwem portalu IOSS w państwie członkowskim, w którym sprzedający jest zarejestrowany. Towary te będą następnie korzystać ze zwolnienia z podatku VAT przy imporcie, co pozwoli na szybkie ich zwolnienie w urzędzie celnym.

W przypadku zastosowania IOSS, import do UE towarów o niskiej wartości będzie zwolniony z VAT, ponieważ podatek ten zostanie zapłacony w momencie sprzedaży.

Reasumując: dostawy zostaną objęte procedurą importu, gdy towary:

  • będą znajdowały się na terytorium trzecim lub w kraju trzecim w momencie ich sprzedaży,
  • będą wysyłane w przesyłkach o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej 150 euro,
  • będą transportowane lub wysyłane przez dostawcę lub w jego imieniu/na jego rzecz do konsumenta w państwie członkowskim, oraz
  • nie będą podlegały podatkowi akcyzowemu.

Aby skorzystać z uproszczenia VAT-IOSS podmioty niemające siedziby w UE, co do zasady, będą musiały wyznaczyć pośrednika odpowiedzialnego m.in. za zapłatę podatku VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych. Inni podatnicy mogą wyznaczyć pośrednika, ale nie są do tego zobowiązani. Pośrednikiem musi być podatnik mający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w UE. Jest on odpowiedzialny za zapłatę podatku VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych o niskiej wartości i musi wypełniać wszystkie obowiązki określone w procedurze importu, w tym takie jak składanie deklaracji i zapłata podatku VAT od przedmiotowych towarów.

Przed dopełnieniem rejestracji podatnika w IOSS konieczne jest, by pośrednik najpierw sam zarejestrował się jako pośrednik na portalu IOSS w państwie członkowskim, w którym ma siedzibę. Otrzyma on wówczas numer identyfikacyjny umożliwiający działanie w charakterze pośrednika w procedurze importu. Następnie pośrednik dokonywać będzie zgłoszenia każdego reprezentowanego przez siebie podatnika, dla którego otrzyma numer identyfikacyjny VAT IOSS.

W założeniu IOSS ma na celu uproszczenie obowiązków w zakresie podatku VAT dla podatników dokonujących sprzedaży na odległość towarów importowych, poprzez umożliwienie im:

  • elektronicznej rejestracji dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim będącym państwem członkowskim identyfikacji oraz
  • deklarowanie i płacenie należnego podatku VAT w ramach jednej elektronicznej miesięcznej deklaracji w państwie członkowskim identyfikacji.

Innymi słowy dzięki IOSS podatnicy będą mogli, analogicznie jak obecnie w procedurze szczególnej dla usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług świadczonych drogą elektroniczną (MOSS) uregulowanej przepisami rozdziału 6a i 7 w dziale XII ustawy z 11 marca 2004 r. i nowej procedurze VAT-OSS, uniknąć rejestracji oraz obowiązków ewidencyjno-sprawozdawczych w każdym państwie członkowskim konsumpcji, w którym znajdują się nabywcy towarów. Korzystanie z IOSS będzie opcjonalne.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją