Czy gmina montując w swoich budynkach instalację fotowoltaiczną o mocy nieprzekraczającej 1 MW ma obowiązek zarejestrować się jako podatnik podatku akcyzowego i składać deklaracje?
W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lutego 2022 r. (0111-KDIB3-3.4013.318.2021.1.PJ). Jak wskazał Organ: „Zgodnie z opisem stanu faktycznego Gmina jest właścicielem budynków pełniących funkcję remiz strażackich, które są udostępniane Ochotniczej Straży Pożarnej w X.
OSP działa w formie stowarzyszenia. Gmina mając na względzie chęć realizacji zadania polegającego na zapewnieniu mieszkańcom ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa udostępnia przedmiotowe budynki remiz na rzecz OSP nieodpłatnie.
Gmina zrealizowała inwestycję polegającą na zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych na jednym z budynków remizy OSP.
Łączna moc Paneli fotowoltaicznych nie przekracza 1 MW.
Energia elektryczna wyprodukowana poprzez Panele fotowoltaiczne jest zużywana na potrzeby budynku remizy. Z uwagi jednak na fakt, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w przedmiotowym budynku jest większe niż ilość wyprodukowanej energii z Paneli fotowoltaicznych, Gmina kupuje energię elektryczną zgodnie z zawartą ze sprzedawcą energii Umową. Innymi słowy Gmina zużywa więcej energii elektrycznej w budynku remizy niż wprowadza do sieci. Gmina nie odsprzedaje energii elektrycznej i nie posiada koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, obrót lub dystrybucję energii elektrycznej. Gmina nie obciąża OSP za energię elektryczną zużytą w remizach strażackich.
Wątpliwości Państwa, wyrażone w pytaniu nr 1 dotyczą obowiązku rejestracji Gminy do podatku akcyzowego oraz obowiązku składania deklaracji.
Mając na uwadze powyższy opis stanu faktycznego, Państwa wątpliwości oraz wskazane wyżej przepisy zaznaczyć w pierwszej kolejności należy, że ustawodawca w zakresie energii elektrycznej w art. 9 ustawy zawarł katalog czynności, których zaistnienie stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą. Jedną z tych czynności jest m.in. zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy).
Podmiot ten dokonując czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą staje się podatnikiem podatku akcyzowego, co wynika z treści art. 13 ust. 1 ustawy.
Rozpatrując Państwa wątpliwości należy ponadto odnieść się do możliwości korzystania przez Gminę ze zwolnienia energii elektrycznej wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej.
(…) Odnosząc się do Państwa wątpliwości sformułowanych w pytaniu nr 1 należy wskazać, że obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w podatku akcyzowym spoczywa na podmiotach prowadzących działalność gospodarczą zamierzających wykonywać m.in. czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą – przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy) oraz czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie – przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem tych wyrobów (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy). Przedmiotem opodatkowania akcyzą w zakresie energii elektrycznej wyprodukowanej na terytorium kraju jest natomiast (jak wskazano wyżej) m.in. zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię.
Z obowiązku rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) wyłączone są natomiast podmioty, które produkują energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Dla obowiązku rejestracji w CRPA nie ma znaczenia fakt, że część niewykorzystanej energii jest odprowadzana do instalacji połączonych, ponieważ nie jest to czynność opodatkowana. Wyłączenie z obowiązku rejestracji to konsekwencja obowiązującego zwolnienia od akcyzy zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.
W stanie prawnym obowiązującym od 1 lutego 2021 r., zgodnie z nowym systemem elektronicznej rejestracji w podatku akcyzowym podmiot zobowiązany do rejestracji ma obowiązek wskazania w zgłoszeniu rejestracyjnym przyznanego dla celów podatkowych numeru NIP. Niemożliwa jest natomiast rejestracja w CRPA kilku podmiotów posługujących się tym samym numerem NIP.
Oznacza to, że obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego – co do zasady – będzie dotyczył jednostki samorządu terytorialnego (prowadzącej co do zasady także działalność gospodarczą), która posiada i posługuje się w celach podatkowych numerem identyfikacji podatkowej (NIP), w odróżnieniu od jej jednostek organizacyjnych, które nie posiadają NIP dla celów podatkowych i posługują się NIP jednostki samorządu terytorialnego. W takim przypadku podatek akcyzowy podlega centralizacji. Niemożliwa jest natomiast rejestracja w CRPA kilku podmiotów posługujących się tym samym numerem NIP.
W sprawie objętej wnioskiem Gmina zrealizowała inwestycję polegającą na zakupie i montażu paneli fotowoltaicznych na jednym z budynków remizy OSP (którego jest właścicielem), poprzez które produkuje energię elektryczną, zużywaną na potrzeby budynku remizy, a tym samym wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem akcyzowym (zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię).
Jednak z uwagi na fakt, że łączna moc instalacji fotowoltaicznych nie przekracza 1 MW, Gmina na podstawie art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy nie będzie zobowiązana do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego.
Ponadto w złożonym wniosku wskazali Państwo na ewentualne obowiązki w zakresie składania deklaracji podatkowych.
Stosownie do art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy w przypadku energii elektrycznej podatnik dokonujący czynności, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy – tak jak Gmina w sytuacji opisanej we wniosku – jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracje podatkowe według ustalonego wzoru oraz obliczać i wpłacać akcyzę na rachunek właściwego urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii elektrycznej.
Jednakże w sprawie objętej wnioskiem z uwagi na możliwość stosowania zwolnienia wynikającego z § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (co stwierdziliśmy w odpowiedzi na pytanie nr 2), będzie ona (jednostka samorządu terytorialnego – Gmina) zobowiązana (w przypadku jego zastosowania) do złożenia deklaracji kwartalnej w terminie do 25. dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale w którym powstał obowiązek podatkowy na podstawie art. 24e ust. 1 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 24e ust. 1a ustawy.
Odpowiadając zatem wprost na Państwa pytanie oznaczone nr 1 należy stwierdzić, że Gmina nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik podatku akcyzowego, lecz ma obowiązek składania deklaracji na podatek akcyzowy – deklaracji kwartalnych o których mowa w art. 24e ust. 1 pkt 1 ustawy”.
Reasumując należy stwierdzić, że gmina instalując w swoim budynku instalację fotowoltaiczną o mocy nieprzekraczającej 1MW nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik podatku akcyzowego, ale musi składać kwartalne deklaracje na podatek akcyzowy (mimo korzystania ze zwolnienia z podatku).
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy nr 12 238
Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 61 848 33 48
Akcyza i podatek akcyzowy
Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej
Akcyza i podatek akcyzowy