Serwis Doradztwa Podatkowego

Interpelacja poselska w sprawie sposobu wypełniania informacji CIT-8ST

Z dniem 20 lipca 2023 r. ukazała się odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 42730 (znak sprawy: DD6.054.8.2023), w której omówione zostały wątpliwości dotyczące praktyki stosowania wzoru informacji CIT-8ST, służącej przekazaniu danych na potrzeby kalkulacji udziału jednostek samorządu terytorialnego w dochodach wynikających z podatku dochodowego od osób prawnych.

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na ich siedzibę są obowiązani składać do urzędu skarbowego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz zakładów (oddziałów) oraz liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach) ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze są położone, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

Ministerstwo w odpowiedzi na interpelacje wskazuje, że definicję zakładu (oddziału) zawiera ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która w art. 10 ust. 3 stanowi, iż zakładem (oddziałem) w rozumieniu ustawy jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika. Definicja ta jest również spójna z rozumieniem miejsca wykonywania pracy w świetle przepisów ustawy – Kodeks pracy. Miejsce wykonywania pracy jest obligatoryjnym elementem każdej umowy o pracę – stosownie do art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy.

Tym samym jak wskazuje Ministerstwo Finansów podatnik obowiązany jest w informacji CIT-8ST wykazać wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, przypisane do odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego w zależności od miejsca wykonywania pracy, na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Powyższe dotyczy także sytuacji, gdy w umowie o pracę wskazano kilka miejsc świadczenia pracy, położonych na terenie różnych jednostek samorządu terytorialnego. Podział udziałów CIT w każdym przypadku dokonywany jest na podstawie informacji, składanej według stanu na 31 grudnia roku poprzedniego, w cyklu rocznym, kalendarzowym.

Z kolei w przypadku braku jednoznacznie określonego miejsca świadczenia pracy, udział w CIT powinien przypadać tej jednostce, na terenie której jest położony zakład (oddział). Należy zatem w pierwszej kolejności ustalić, czy istnieją wyodrębnione organizacyjnie zakłady (oddziały) podatnika CIT. Podatnik jest zobowiązany w formularzu CIT-8ST wskazać NIP zakładu (oddziału), określić gminę, na obszarze której znajduje się zakład (oddział) poprzez wskazanie kodu gminy, a następnie ustalić liczbę pracujących w zakładzie (oddziale) pracowników.

Na zakończenie należy wskazać, że informacje CIT-8ST składają podatnicy podatku CIT, a ustawa o CIT ani ustawa o dochodach JST nie wyłącza żadnych podatników ze składania informacji CIT-8ST, posiadających zakłady (oddziały).

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją