Koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w procesie montażu, uruchomienia czy też wdrożenia oprogramowania, stanowią stosownie do treści art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych część składową wartości początkowej oprogramowania.
Na gruncie podatkowym, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania: autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy.
Wartość początkową nabytych autorskich praw majątkowych oraz licencji określa się na podstawie ceny nabycia. Zgodnie z art. 16g ust. 3 tej ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, oraz koszt wytworzenia, o którym mowa w ust. 4, koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (art. 16g ust. 5 tej ustawy).
Koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w procesie montażu, uruchomienia czy też wdrożenia oprogramowania, stanowią stosownie do treści art. 16g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych część składową wartości początkowej oprogramowania.
Tak też m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 22 stycznia 2016 r. (IBPB-1-2/4510-800/15/BD); „Wszelkie wydatki dające się uzasadnić jako ponoszone celem wdrożenia Oprogramowania do potrzeb podatnika, takie jak m.in.:
- koszty związane z zaprojektowaniem, wytworzeniem i wdrożeniem dodatkowych modułów/funkcjonalności w ramach obszarów wdrażanego Oprogramowania,
- koszty związane z konfiguracją, instalacją i testowaniem Oprogramowania,
- koszty wsparcia intelektualnego i technicznego przy realizacji procesu wdrożenia, weryfikacji poprawności działania poszczególnych funkcji Oprogramowania oraz usuwanie ewentualnych usterek, bądź dysfunkcji,
- koszty osobowe pracowników oddelegowanych i zaangażowanych we wdrożenie Oprogramowania, a także osób współpracujących i zewnętrznych konsultantów,
- koszty związane ze stworzeniem interfejsu dla Oprogramowania i migracji danych oraz koszty nadzoru nad testami po uruchomieniu interfejsu i wprowadzania ewentualnych poprawek,
- powinny podlegać kapitalizacji do wartości początkowej przyjmowanych do używania WNIP.”
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129