W przypadku pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, a zatem pracowników faktycznie poświęcających cały swój czas pracy na prowadzenie wskazanej działalności, nie jest konieczne prowadzenie ewidencji czasu pracy.
W świetle art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych istota przedmiotowej ulgi polega na tym, że podatnik ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową (koszty kwalifikowane).
Koszty kwalifikowane wymieniają przepisy art. 18d ust. 2 tej ustawy. Do kosztów tych należą, między innymi, poniesione w danym miesiącu należności z tytułu, między innymi, umowy o pracę oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu (art. 18d ust. 2 pkt 1 tej ustawy).
W ocenie autora wszystkie składniki funduszu płac (wynagrodzenia chorobowe, urlopowe, okolicznościowe, premie czy składki można rozliczyć w ramach ulgi B+R, skoro stanowią przychody ze stosunku pracy. Stanowisko takie wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych (Podobnie wypowiedział się m.in. WSA w Warszawie w wyroku z 19.06.2019 r., III SA/Wa 2665/18 czy WSA w Szczecinie w wyroku z 13.02.2019 r., I SA/Sz 835/18). Należy do nich zastosować proporcję czasu przeznaczonego w danym miesiącu na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje do ogólnego czasu pracy pracownika (art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy).
W przypadku pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, a zatem pracowników faktycznie poświęcających cały swój czas pracy na prowadzenie wskazanej działalności, nie jest konieczne prowadzenie ewidencji czasu pracy. W takiej bowiem sytuacji, 100% "kosztów pracowniczych" ponoszonych przez pracodawcę w związku z zatrudnieniem pracowników uznać należy za koszty kwalifikowane. Nie ma podstaw do wyłączenia przychodów pracownika B+R otrzymanych, gdy nie świadczy on pracy z powodu urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności.
Odmiennie jednak ocenić należy sytuację, w której pracownicy zatrudnieni w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, poza pracami badawczo-rozwojowymi, wykonują także inne czynności. Wówczas należy ustalić jaka część wynagrodzenia tych pracowników dotyczy wykonywania obowiązków związanych z uczestniczeniem w pracach badawczo-rozwojowych, a jaka część dotyczy wykonywania obowiązków spoza działalności badawczo-rozwojowej. W tym celu konieczne jest prowadzenie stosownej ewidencji. Jednym z rodzajów ewidencji, która pozwala na dokonanie takich ustaleń jest ewidencja czasu pracy pracowników zatrudnionych na potrzeby prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, którzy dodatkowo wykonują czynności niezwiązane z pracami badawczo-rozwojowymi.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.