Serwis Doradztwa Podatkowego

Jak określić koszt uzyskania przychodu u wspólnika spółki z o.o. z tytułu majątku otrzymanego w związku z likwidacją tej spółki?

Koszt uzyskania przychodu określa się poprzez wyłączenie z przychodów wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej – w części stanowiącej koszt objęcia udziałów w tej spółce.

Jak stanowi art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu). Zgodnie zaś z ust. 4 tego artykułu, zwalnia się od podatku dochodowego przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a, f oraz j. Powyższy przepis – w zakresie zwolnienia przedmiotowego dochodu – nie uwzględnia przypadku z lit. e, tj. nie dotyczy dochodów związanych z likwidacją osoby prawnej.

Koszt uzyskania przychodu określa się poprzez wyłączenie z przychodów wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej – w części stanowiącej koszt objęcia udziałów w tej spółce.

Jak stanowi art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy, do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki – w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.

Podobnie m.in.: Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 15 września 2023 r., 0114-KDIP2-1.4010.369.2023.2.JF: „(…) Przenosząc powyższe przepisy na stan faktyczny, będący przedmiotem niniejszego zapytania, w momencie przekazywania majątku polikwidacyjnego, dochód do opodatkowania powinien być ustalony jako różnica między kwotą jaka ma zostać przekazana na rzecz Akcjonariusza po zakończeniu procesu likwidacji, a kosztami, jakie poniósł on na objęcie akcji Banku. Wnioskodawca ma świadomość, że stanowiska zajmowane przez organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego nie są w Polsce źródłem powszechnie obowiązującego prawa. Pragniemy jednak wskazać, że pogląd zbieżny z tym, który został zaprezentowany powyżej przez Wnioskodawcę został także wyrażony przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 23 lipca 2021 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.165.2021.2.JF), w której organ stwierdził co następuje: „wydanie nadwyżki majątku pozostałego po likwidacji do jedynego wspólnika (Spółki Dominującej) będzie skutkować powstaniem po stronie Spółki Dominującej przychodu w Polsce, odpowiadającego dodatniej różnicy pomiędzy wartością majątku otrzymanego w związku z likwidacją Spółki, a wartością wydatków Spółki Dominującej odpowiadających kosztom nabycia lub objęcia udziałów w Spółce (zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. e oraz art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy o CIT).”

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją