Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczy wyłącznie spółek osobowych, które posiadają podmiotowość podatkową, nie ma natomiast zastosowania do transparentnych spółek osobowych – w takim przypadku z postanowień umowy może korzystać tylko wspólnik spółki osobowej (stanowisko takie jest akceptowane w interpretacjach polskich organów podatkowych).
W luksemburskiej specjalnej spółce osobowej SCSp występują dwie kategorie wspólników, tzw. associé commandité (wspólnik o nieograniczonej odpowiedzialności, ponoszący nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, solidarną ze spółką) oraz associé commanditairé (wspólnik o ograniczonej odpowiedzialności, ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania spółki do wysokości wniesionego do spółki wkładu). Spółka nie jest traktowana jak osoba prawna na gruncie luksemburskiego prawa podatkowego (tzn. nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych). Spółka jest bowiem na gruncie prawa podatkowego Wielkiego Księstwa Luksemburga traktowana jako podmiot transparentny podatkowo, co oznacza, iż nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego w Wielkim Księstwie Luksemburga, a jej przychody (dochody) są alokowane i opodatkowywane na poziomie jej wspólników, zgodnie z przepisami wewnętrznego prawa podatkowego Wielkiego Księstwa Luksemburga.
Podatnikami podatków dochodowych z tytułu dochodów osiąganych przez SCSP są – analogicznie jak w przypadku polskich spółek osobowych – wspólnicy SCSP (na gruncie polskiego prawa podatkowego zasadniczo w takiej proporcji, w jakiej wspólnicy ci posiadają prawa do udziału w zyskach takiej spółki).
Status podatkowy spółki osobowej (tzn. kwalifikacja jako podmiot podatku albo podmiot podatkowo transparenty) ma istotne znaczenie dla możliwości zastosowania postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczy wyłącznie spółek osobowych, które posiadają podmiotowość podatkową, nie ma natomiast zastosowania do transparentnych spółek osobowych – w takim przypadku z postanowień umowy może korzystać tylko wspólnik spółki osobowej (stanowisko takie jest akceptowane w interpretacjach polskich organów podatkowych). Postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają zatem zastosowanie do spółek osobowych – jeżeli spółka osobowa posiada podmiotowość podatkową, albo do wspólników spółek osobowych – jeżeli spółka osobowa jest podatkowo transparentna.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129