Przychody i koszty uzyskania przychodów – na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych – związane z EZIG stanowią przychody i koszty członków zgrupowania.
Polskie prawo podatkowe oraz ustawa o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej nie zawierają przepisów wskazujących wprost, czy EUIG (EZIG) należy traktować jako podatnika podatku dochodowego ale jednocześnie wskazują, że EUIG (EZIG) powinno być traktowany tak jak spółka jawna, czyli jako podmiot nie podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. EUIG (EZIG) utworzone na terenie Polski nie będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a przychody i koszty osiągane przez EUIG będą stanowić przychody i koszty członków tworzących EUIG.
Przychody i koszty uzyskania przychodów – na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych – związane z EZIG stanowią przychody i koszty członków zgrupowania. Zgodnie z art. 5 ustawy podatku dochodowym od osób prawnych, przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady wyrażone powyżej stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
Z powyższego przepisu należy wyciągnąć wniosek, że członkom EZIG należy wskazać przychody oraz koszty EZIG w celu ich rozdzielenia na członków proporcjonalnie do ich udziału w EZIG, przy czym w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały członków w przychodach oraz kosztach EZIG są równe. Jak uznał R. Krasnodębski w Komentarzu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych G. Dźwigała, Z. Huszcz, P. Karwat i inni. LexisNexis, Wyd. 2, Warszawa 2009 r., str. 66: w efekcie proces ustalenia dochodu wspólników spółki osobowej (powyższe dotyczy zatem także EZIG, do którego stosuje się te same zasady co do opodatkowania spółki jawnej – z technicznego punktu widzenia powinien następować dwuetapowo: najpierw spółka osobowa prowadząca księgi rachunkowe musi ująć w swoich księgach rachunkowych zdarzenie (gospodarcze), przy czym obowiązana jest do stosowania tylko zasad wynikających z ustawy o rachunkowości. Dopiero potem wspólnicy będący osobami prawnymi – proporcjonalnie w stosunku do swojego udziału – przenoszą zapisy z ksiąg rachunkowych spółki do swoich ewidencji, przy czym robią to w sposób umożliwiający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także z uwzględnieniem w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m. Klasyfikacja przychodów jako podlegających opodatkowaniu czy też zwolnionych, jak również analiza wydatków jako kosztu uzyskania przychodu następują zatem na poziomie każdego wspólnika. W efekcie dochód do opodatkowania ustalany jest także wyłącznie u wspólnika.
Przypadająca na wspólnika, proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku EZIG, kwota przychodów podatkowych oraz kosztów uzyskania tych przychodów powinna być ustalona na podstawie ksiąg rachunkowych, do prowadzenia których obowiązane jest EZIG. Kwotę przychodów i kosztów ich uzyskania, obliczoną proporcjonalnie do swojego prawa do udziału w zysku EZIG, każdy ze wspólników powinien na bieżąco uwzględniać w swoich rozliczeniach podatku dochodowego, zgodnie z przepisami powołanej ustawy.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129