Umowa Leasingu lokali użytkowych wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu może przybrać formę:
1) w odniesieniu do lokali użytkowych ? podatkowego leasingu operacyjnego (odpisów amortyzacyjnych od ich wartości początkowej będzie dokonywał finansujący, zaś suma ustalonych opłat leasingowych, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiadać powinna wartości początkowej lokali) ? art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Cechy umowy leasingu operacyjnego lokali użytkowych:
- umowa zawarta na czas oznaczony, na co najmniej 5 lat;
- przedmiotem jej jest nieruchomość;
- suma ustalonych opłat w umowie leasingu pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.
Kosztem uzyskania przychodu będą ponoszone przez podatnika opłaty ustalone w tej umowie leasingu.
2) w odniesieniu do udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu ? podatkowego leasingu finansowego (art. 23i ust. 1 tej ustawy).
Cechy umowy leasingu gruntów (prawa wieczystego użytkowania gruntów):
- umowa zawarta na czas oznaczony;
- przedmiotem jej jest prawo wieczystego użytkowania gruntów;
- suma ustalonych w niej opłat odpowiada co najmniej wartości prawa wieczystego użytkowania gruntów równej wydatkom na ich nabycie.
W tym przypadku, do przychodów kosztów uzyskania przychodów korzystającego (podatnika) nie zalicza się opłat ustalonych w tej umowie, ponoszonych przez podatnika w podstawowym okresie tej umowy z tytułu używania przedmiotu umowy, w części stanowiącej spłatę tej wartości. Kosztem uzyskania przychodu są co do zasady odsetki.
Jeżeli wysokość kwoty spłaty wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych przypadających na poszczególne opłaty nie jest określona w umowie leasingu, ustala się ją proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129