Do sprzedaży urządzenia służącego do wykonywania protez dentystycznych jako wyposażenia medycznego należy stosować 8% stawkę podatku VAT.
W zakresie stawki VAT na wyposażenie wyrobu medycznego wypowiedział się Dyrektor KIS m.in. w interpretacji z dnia 11 grudnia 2020 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.479.2018.10.MT. Interpretacja stanowi ponowne rozstrzygnięcie tej samej sprawy w wyniku prawomocnego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 8/19.
Dyrektor przyznał rację Wnioskodawcy, który wskazywał, że dostawa urządzenia stanowiącego wyposażenie wyrobu medycznego (w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy o wyrobach medycznych), jakim są materiały termoplastyczne do wyrobu protez dentystycznych, powinna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług wg stawki 8%.
Wskazał, że zgodnie art. 132 ustawy o wyrobach medycznych ? wyposażenie wyrobów medycznych na potrzeby, m.in. ustawy o podatku od towarów i usług należy traktować tak samo jak wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, a w konsekwencji ? wyposażenie wyrobów medycznych mieści się w zakresie poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
Wnioskodawca wskazał, iż dostarczane materiały termoplastyczne do wyrobu protez stanowią wyroby medyczne w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych, natomiast urządzenie, o którym mowa jest niezbędne do korzystania z wyrobu medycznego zgodnie z jego przeznaczeniem i wytycznymi producenta.
W świetle powyższego Organ uznał, że w związku z tym, że urządzenie to zapewnia funkcjonowanie wyrobów medycznych zgodnie z ich przeznaczeniem, a tym samym stanowi wyposażenie wyrobu medycznego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 33 ustawy o wyrobach medycznych stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.
Tym samym organ potwierdził, że do sprzedaży przedmiotowego urządzenia należy stosować 8% stawkę podatku VAT.