Serwis Doradztwa Podatkowego

Jaką stawkę VAT należy stosować w przypadku naprawy wyrobu medycznego?

     Z dniem 1 lipca 2020 r. zmianie uległo brzmienie załączników do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dotyczące możliwości zastosowania stawek obniżonych.

     Na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z poz. 69 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług usługi napraw i konserwacji wyrobów medycznych opodatkowane są 8% stawką podatku od towarów i usług. Zgodnie z poz. 69 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 lipca 2020 r. stawka VAT na usługi napraw i konserwacji wyrobów z poz. 13 (bez względu na PKWIU) wynosi 8%.

     Pod poz. 13 mieszczą się wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (bez względu na symbol CN). Definicja „wyrobu medycznego” i zasady wprowadzenia go do obrotu zostały uregulowane w ustawie o wyrobach medycznych. Przez wprowadzenie do obrotu rozumie się udostępnienie za opłatą albo nieodpłatnie, po raz pierwszy, wyrobu innego niż wyrób do badań klinicznych i wyrób do oceny działania, w celu używania lub dystrybucji na terytorium państwa członkowskiego, niezależnie od tego, czy jest to wyrób fabrycznie nowy, czy całkowicie odtworzony.

 

Barbara Głowacka

Doradca podatkowy

barbara.glowacka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 98

Skontaktuj się z naszą redakcją