Serwis Doradztwa Podatkowego

Jaki jest termin przedawnienia zobowiązania z tytułu VAT?

Zasadniczo zobowiązanie podatkowe w VAT przedawnia się z upływem 5 lat, ale od końca roku, w którym przypadał termin zapłaty podatku. Zatem z uwagi na to, że termin płatności VAT upływa 25-tego dnia kolejnego okresu rozliczeniowego, to grudzień oraz IV kwartał danego roku przedawniają się „rok później” (w uproszczeniu – wystąpi tu 6-letni termin przedawnienia).

Jednak termin przedawnienia może zostać znacznie wydłużony, gdy dojdzie do jego zawieszenia lub przerwania biegu. Pięcioletni termin przedawnienia zobowiązań obowiązuje zatem, gdy bieg tego terminu nie zostanie przerwany lub zawieszony. Gdy dochodzi do przerwania biegu terminu przedawnienia (na przykład przy zastosowaniu środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony), to termin ten liczy się na nowo. Może to nastąpić wiele razy.

Zawieszenie terminu powoduje natomiast, że zostanie on wydłużony. Tak będzie przykładowo, gdy zaległości podatkowe rozłożono na raty. W takim przypadku termin ten zostanie wydłużony o okres od dnia wydania decyzji przyznającej ulgę do dnia upływu terminu płatności ostatniej raty zaległości podatkowej.

 

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr 09900

malgorzata.slomka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 64

Skontaktuj się z naszą redakcją