Serwis Doradztwa Podatkowego

Jakie są skutki obniżenia kapitału zakładowego na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych?

Obniżenie kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji (udziałów) za wynagrodzeniem stanowi jeden z rodzajów przychodów z udziału w zysku osób prawnych.

Kapitał zakładowy obniża się, w drodze zmiany statutu, przez zmniejszenie wartości nominalnej akcji, połączenie akcji lub przez umorzenie części akcji oraz w przypadku podziału przez wydzielenie (art. 455 K.s.h.). Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego oraz ogłoszenie o zwołaniu walnego zgromadzenia powinny określać cel obniżenia, kwotę, o którą kapitał zakładowy ma być obniżony, jak również sposób obniżenia. Obniżenie wartości nominalnej akcji nie może zostać dokonane poniżej wartości akcji wskazanej w Kodeksie spółek handlowych (tj. ich wartość nominalna nie może być niższa niż 1 grosz). Obniżenie kapitału zakładowego zarząd zgłasza do sądu rejestrowego (art. 458 § 1 K.s.h.).

Obniżenie kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji (udziałów) za wynagrodzeniem stanowi jeden z rodzajów przychodów z udziału w zysku osób prawnych. Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości. W przypadku przekazywania świadczeń niepieniężnych w związku z obniżeniem wartości nominalnej akcji (udziałów) zastosowanie – co do zasady – znajduje art. 14a tej ustawy (W przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio), a także art. 12 ust. 4 pkt 3 tej ustawy (Do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz takiej spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) – w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia).

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją