Serwis Doradztwa Podatkowego

Jakie są skutki podatkowe rozwiązania rezerw i odpisów aktualizujących w podatku dochodowym od osób prawnych?

Rozwiązanie rezerw oraz odpisów aktualizujących nie zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodu nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Rezerwy tworzy się m.in. w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów na podstawie art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nim, jednostki dokonują biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikających w szczególności z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością, przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych, a także przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób, których kwotę można oszacować w sposób wiarygodny, mimo że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana (w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku). Odpisy biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów mogą następować stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń. Czas i sposób rozliczenia powinien być uzasadniony charakterem rozliczanych kosztów, z zachowaniem zasady ostrożności.

Utworzona rezerwa jako instrument prawa bilansowego związany z księgowym ustaleniem prawdopodobnych zobowiązań, nie stanowi na gruncie prawa podatkowego kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 27 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów rezerw, odpisów na straty kredytowe oraz odpisów aktualizujących, innych niż wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 26-26c updop, jeżeli obowiązek ich tworzenia w ciężar kosztów nie wynika z innych ustaw; nie są jednak kosztem uzyskania przychodów rezerwy i odpisy na straty kredytowe oraz odpisy aktualizujące utworzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości albo MSR, inne niż określone w niniejszej ustawie jako taki koszt.

Rozwiązanie rezerw oraz odpisów aktualizujących nie zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodu nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Stanowi bowiem wyłącznie przychód bilansowy, który należy obniżyć o te kwoty w celu obliczenia wyniku podatkowego.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją