Serwis Doradztwa Podatkowego

Jakie skutki podatkowe może być przekazanie środków pieniężnych z rachunku ZFŚS na innych rachunek bankowy podatnika

     Przekazanie środków z rachunku ZFŚS na innych rachunek może wiązać się z ryzykiem podatkowym zakwestionowania odpisów o ZFŚS jako kosztów uzyskania przychodów.

     Kosztem uzyskania przychodów są ? zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.

     Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mogą zostać uznane za koszt podatkowy w momencie ich naliczenia i faktycznego przekazania środków pieniężnych na wydzielony rachunek funduszu. ? wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 stycznia 2014 r. (I SA/Gd 1512/13).

     Na uwagę zasługuje prawomocny wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 grudnia 2011 r. (I SA/Gl 527/11). Zgodnie z nim,

  • Znajdujące się na rachunku Funduszu środki pieniężne, w dacie ich przekazania na cele niezgodne z ustawą z 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, tracą charakter odpisu w rozumieniu przepisów tej ustawy, stąd też nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a i b u.p.d.o.p.
  • Z zapisu art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b u.p.d.o.p. wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wpłaty faktycznie dokonane na zakładowy fundusz socjalny. Oznacza to, iż kwota wpłacona na rachunek bankowy funduszu a następnie wypłacona z tego rachunku nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, gdyż faktycznie kwota ta nie znajduje się w roku podatkowym na rachunku bankowym Funduszu.

     WSA dodatkowo stwierdził, że: ?(?) Dlatego też, wbrew stanowisku strony skarżącej, organ podatkowy nie był obowiązany uwzględnić, jako koszty uzyskania przychodu, wydatków na cele socjalne sfinansowanych ze środków zgromadzonych na innych niż rachunek Funduszu kontach bankowych (rachunkach) bądź z bieżących wpływów (kasowych) pracodawcy. Należy także wskazać, że nie ma przy tym znaczenia to, że wydatkowane środki pieniężne pozostają w związku z uzyskanym przez podatnika przychodem (tak wyrok NSA z dnia 10 lipca 2003 r. sygn. akt I SA/Ka 1545/02).?

     Z powyższego wynika, że przekazanie środków z rachunku ZFŚS na innych rachunek może wiązać się z ryzykiem podatkowym zakwestionowania odpisów o ZFŚS jako kosztów uzyskania przychodów.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją