Serwis Doradztwa Podatkowego

Kiedy powstaje przychód należny z tytułu świadczenia długoterminowych usług budowlanych?

Za moment wykonania usługi w tego rodzaju umowach uznaje się: dzień podpisania odpowiedniego dokumentu przewidzianego umową np. protokołu odbioru robót, protokołu zaawansowania robót, przejściowego świadectwa płatności lub innego równorzędnego dokumentu, w którym wskazywany jest okres realizacji danych robót, zakres wykonanych robót wraz ze wskazaniem ich wartości.

Przychód podatkowy w przypadku realizacji usług budowalnych powstaje w dacie wystąpienia jednego z najwcześniejszych zdarzeń: wykonania usługi, częściowego wykonania usługi, wystawienia faktury bądź otrzymania należności. Za moment wykonania usługi w tego rodzaju umowach uznaje się: dzień podpisania odpowiedniego dokumentu przewidzianego umową np. protokołu odbioru robót, protokołu zaawansowania robót, przejściowego świadectwa płatności lub innego równorzędnego dokumentu, w którym wskazywany jest okres realizacji danych robót, zakres wykonanych robót wraz ze wskazaniem ich wartości.

Potwierdzają to organy podatkowe m.in. w poniżej przedstawionych stanowiskach w tym zakresie:

  • interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3.12.2018 r. (0114-KDIP2-1.4010.364.2018.1.JC): „(…) Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036, z późn. zm.; dalej: „Updop”), przychód z tytułu świadczenia usług powstaje w dniu wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności, za wyjątkiem usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych. W świetle jednolitego w tym zakresie stanowiska organów podatkowych,. Jeżeli zatem moment wykonania usługi w przypadku usług budowlanych określa się na podstawie dokumentów potwierdzających ich przyjęcie i wykonanie umowa przewiduje, że rozliczenie inwestycji następować będzie w określonych etapach, których wykonanie będzie potwierdzone określonym w umowie dokumentem, wówczas dokument taki należy uznać za dokument potwierdzający częściowe wykonanie usługi. W przypadku Spółki, obowiązek podatkowy powstanie więc w dacie podpisania przejściowego świadectwa płatności, które zgodnie z Umową jest dokumentem potwierdzającym częściowe wykonanie usługi. Takie stanowisko potwierdza również uzyskana przez Spółkę Interpretacja.”,
  • interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 29.12.2015r. (IBPB-1-3/4510-538/15/JKT): „Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, że zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: „ustawa o pdop”), za datę powstania przychodu w zakresie usług budowlanych, uważa się datę wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi czyli dzień podpisania odpowiedniego dokumentu przewidzianego umową np. protokołu odbioru robót, protokołu zaawansowania robót, przejściowego świadectwa płatności lub innego równorzędnego dokumentu, w którym wskazywany jest okres realizacji danych robót, zakres wykonanych robót wraz ze wskazaniem ich wartości.”

Data sporządzenia protokołu odbioru robot jest jednym ze zdarzeń warunkujących powstanie przychodu podatkowego.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją