Serwis Doradztwa Podatkowego

Konieczność całościowego wejścia do grupy VAT

Od 1 stycznia 2023 r. podatnikiem podatku od towarów i usług może być również grupa podmiotów, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT. Zgodnie z podstawową zasadą podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT. W oficjalnym dokumencie „Objaśnienia podatkowe w zakresie grup VAT z 11 października 2022 r.” Minister Finansów odnosi się do tej zasady i dokonuje jej omówienia, wywodząc z niej dalsze konsekwencje.

Konieczność wejścia w skład grupy VAT w całości. Minister Finansów w części objaśnień poświęconej utworzeniu i kryteriom wejścia do Grupy VAT odniósł się także do zasady wyrażonej w art. 15a ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT. Jak wskazano w objaśnieniach, z przywołaną zasadą należy również łączyć „konieczność wejścia w skład grupy VAT w całości, tzn. nie ma możliwości przystąpienia do grupy VAT w części, a częściowo rozliczania się w VAT poza grupą”. Oznacza to także, że w przypadku podmiotu zagranicznego który posiada na terytorium Polski dwa oddziały konieczne jest wejście do grupy VAT obydwu tych oddziałów (założenie to nie dotyczą oddziałów zagranicznych podmiotu z siedzibą w kraju, który staje się członkiem grupy VAT, gdyż te nigdy nie mogą stać się częścią grupy VAT w Polsce).

Uwzględnianie zasady terytorialności prawa. Minister Finansów w objaśnieniach wskazuje także, że dopuszczalność bycia członkiem tylko jednej grupy VAT należy rozumieć z uwzględnieniem zasady terytorialności prawa. W konsekwencji regulacja ta nie stoi na przeszkodzie by oddział w Polsce stał się częścią grupy VAT, a oddział lub centrala przedsiębiorcy w innym kraju również weszły do grupy VAT ale w tym innym kraju. Taką sytuację dopuszcza wprost art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., określający, że członkiem grupy VAT może być także nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT. Oprócz tego należy w kontekście ograniczenia członkostwa do tylko jednej grupy VAT należy też wspomnieć o zasadzie wyrażonej w art. 15a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., zgodnie z którą grupa VAT nie może być członkiem innej grupy VAT. Regulacja ta uniemożliwia więc tworzenie tak rozumianych wielostopniowych struktur grup VAT.

 

Rafał Johaniuk

Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 232

Skontaktuj się z naszą redakcją