Serwis Doradztwa Podatkowego

Konsekwencje związane z popełnieniem błędów w nowym JPK_ V7M i JPK_V7K

     Skutki dotyczące nieprawidłowości w nowym JPK_V7M i JPK_V7K określa wprost ustawa o podatku od towarów i usług, która dla podmiotów niebędących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą przewiduje karę pieniężną.

     Elementy nowego JPK_VAT określa rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług oraz opracowane na jego podstawie wzory struktury logicznej JPK_VAT, w formie JPK_V7M i JPK_V7K.

     W tym miejscu należy zauważyć, że termin składania nowego pliku JPK (JPK_V7M i JPK_V7K) zostaje przesunięty na październik 2020 r.

     Również przesunięciu ulega termin obowiązywania znowelizowanego art. 109 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis art. 109 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2020 r. stanowi natomiast, że w terminie 14 dni od dnia:

1) stwierdzenia przez podatnika, że przesłana ewidencja zawiera błędy lub dane niezgodne ze stanem faktycznym, lub

2) zmiany danych zawartych w przesłanej ewidencji

– podatnik jest obowiązany przesłać korektę ewidencji na zasadach określonych w art. 99 ust. 11c.

     W przypadku stwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego w przesłanej ewidencji błędów, które uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, naczelnik urzędu skarbowego wzywa podatnika do ich skorygowania, wskazując te błędy (art. 109 ust. 3f ustawy z dnia 11 marca 2004 r.)

     Podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, o którym mowa w ust. 3f, przesyła, na zasadach określonych w art. 99 ust. 11c, do naczelnika urzędu skarbowego ewidencję skorygowaną w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub składa wyjaśnienia wskazujące, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu. (art. 109 ust. 3fg ustawy z dnia 11 marca 2004 r.)

     Stosownie do ust. 3h art. 109 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. jeżeli podatnik, wbrew obowiązkowi określonemu w ust. 3g:

1) nie prześle ewidencji skorygowanej w zakresie błędów wskazanych w wezwaniu lub nie złoży wyjaśnień, albo zrobi to po terminie,

2) w złożonych wyjaśnieniach nie wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów, o których mowa w wezwaniu

– naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć, w drodze decyzji, na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 500 zł za każdy błąd, o którym mowa w ust. 3f.

     Karę pieniężną, o której mowa w ust. 3h, uiszcza się bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, o której mowa w ust. 3h.

     Powyższego przepisu nie stosuje się jednak do podatnika będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, który za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe. Kara pieniężna nie będzie nakładana na podatnika będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, który jako osoba fizyczna w związku ze złożeniem ewidencji zawierającej błędy, które uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, za ten sam czyn ponosi odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub za przestępstwo skarbowe.

     Reasumując, skutki dotyczące nieprawidłowości określa wprost ustawa, która dla podmiotów niebędących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą przewiduje karę pieniężną.

 

Barbara Głowacka

Doradca podatkowy

barbara.glowacka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 98

Skontaktuj się z naszą redakcją