Serwis Doradztwa Podatkowego

Korekta deklaracji z tytułu importu towarów w ramach pakietu SLIM VAT 2

W ramach pakietu SLIM VAT 2 z dniem 7 września 2021 r. weszła w życie zmiana w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dotycząca podatników, którzy rozliczają podatek z tytułu importu towarów umożliwiająca dokonanie korekty deklaracji w przypadku, gdy w pierwotnej deklaracji podatkowej podatnik nie rozliczył tego podatku w całości lub w części.

Zgodnie z art. 33a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatnik może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów. Podatnik jest wówczas zobowiązany do spełnienia szeregu wymogów formalnych, do których zaliczyć można m.in. obowiązek przedstawienia zaświadczeń o braku zaległości publicznoprawnych.

Wskutek wprowadzonej zmiany podatnik może dokonać korekty w terminie 4 miesięcy, licząc od dnia następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. Jeżeli podatnik nie rozliczy podatku w prawidłowej wysokości (w całości lub w części) oraz nie złoży w terminie korekty deklaracji utraci prawo do rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji. W takim wypadku konieczne będzie dokonanie zapłaty podatku wraz z odsetkami. Z utraconym prawem do rozliczenia podatku w deklaracji podatkowej wiąże się podatek wykazany w zgłoszeniu celnym, z którego podatnik nie został w całości rozliczony w deklaracji podatkowej. Wówczas odsetki nalicza się analogicznie jak w poprzednim stanie prawnym tj. od dnia następującego po upływie terminu do zapłaty podatku na zasadach ogólnych, co do zasady po upływie 10 dni od dnia, w którym nastąpiłoby powiadomienie podatnika o kwocie tego podatku.

Wskutek wprowadzonych zmian podatnik ma możliwość zredagowania i dokonania w terminie korekty deklaracji w przypadku wystąpienia nieprawidłowości. Uprzednio przepisy uniemożliwiały dokonanie korekty po upływie terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik miał rozliczyć podatek należny z tytułu importu towarów.

Rozwiązanie, jakie wprowadzone zostało w ramach pakietu SLIM VAT 2 niesie ze sobą pozytywne skutki także na solidarną odpowiedzialność przedstawiciela celnego w zakresie zaległości podatkowej związanej z importem towarów. Zastosowanie uproszczenia przewidzianego w art. 33a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. dotyczy bowiem zarówno zgłaszającego jak i jego przedstawiciela. Solidarna odpowiedzialność wiążąca się z kwotą podatku wykazanego w zgłoszeniu celnym, które nie zostało w całości rozliczone, oraz z kwotą odsetek ciąży na przedstawicielu bezpośrednim i pośrednim działającym na rzecz podatnika dopiero, gdy podatek nie zostanie rozliczony w prawidłowej wysokości w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym podatnik miał rozliczyć podatek z tytułu importu towarów.

Omawiane rozwiązanie przewidziane przez pakiet SLIM VAT 2 stwarza możliwość komunikacji pomiędzy organem a podatnikiem, co ma pozwolić na wyjaśnienie ewentualnych niejasności oraz błędów zanim upłynie termin utraty prawa do rozliczenia podatku w deklaracji.

 

Karolina Karaś

karolina.karas@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

 

Skontaktuj się z naszą redakcją