Serwis Doradztwa Podatkowego

Kosmetyki zawierające alkohol nie są oznaczane kodem GTU w nowym pliku JPK_VAT

     Zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 19 listopada 2020 r. o sygn. 0114-KDIP1-3.4012.576.2020.1.JG nie istnieje obowiązek stosowania kodu towarowo ? usługowego GTU_01 w odniesieniu do produktów kosmetycznych w tym perfum zawierających alkohol.

     W niniejszej sprawie wnioskodawca jest podatnikiem zajmującym się dystrybucją wyrobów kosmetycznych. Wśród gamy produktów oferowanych przez Wnioskodawcę znajdują się również wyroby, które zawierają w swoim składzie alkohol etylowy skażony (np. lakiery do paznokci, balsamy po goleniu, produkty biobójcze i dezynfekujące do rąk; dalej określane jako „Produkty”). W niektórych z wyrobów stężenie alkoholu etylowego przekracza 1,2% objętości. Część z nich, np. produkty biobójcze, zawiera w swoim składzie alkohol etylowy o stężeniu 70%. Z oczywistych względów wyroby te nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Produkty nie są oznaczone żadnym z kodów Nomenklatury Scalonej wymienionych w art. 93 ust. 1 ustawy akcyzowej, to jest: CN 2207, 2208, 2204, 2205, 2206 00. W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu z pytaniem czy od 1 października 2020 r. będzie zobowiązany w prowadzonej ewidencji dla celów podatku od towarów i usług do oznaczenia dostawy wszystkich Produktów zawierających w swoim składzie alkohol etylowy o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu powyżej 1,2% kodem „01” Napoje alkoholowe? Zdaniem wnioskodawcy ciąży na nim taki obowiązek, gdyż ustawa akcyzowa uznaje za alkohol etylowy -? jeśli chodzi o produkty niestanowiące ściśle alkoholu etylowego ? nie tyle dany wyrób, który zawiera w swoim składzie alkohol etylowy, ale jedynie składnik tego wyrobu w postaci właśnie alkoholu etylowego. Sama jednak zawartość w Produkcie alkoholu etylowego, który z tego Produktu z przyczyn oczywistych nie może zostać oddzielony, powoduje, że Wnioskodawca dokonuje dostawy alkoholu etylowego w rozumieniu przepisów ustawy akcyzowej, jako części innego wyrobu. Alkohol etylowy nie może zostać bowiem od Produktu oddzielony. Jednocześnie sposób sformułowania przepisu ustawy akcyzowej powoduje, że w takich sytuacjach, w których dany Produkt zawiera w swoim składzie alkohol etylowy o minimalnym stężeniu powyżej 1,2% objętości, przyjąć należy pewną fikcje prawną, zgodnie z którą dochodzi do dostawy napoju alkoholowego w postaci alkoholu etylowego.

     Organ nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy i stwierdził, iż obowiązek oznaczania w ewidencji dostawy towarów należących do grupy GTU „01” dotyczy wyłącznie dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia. Oznaczenie to nie ma zastosowania w przypadku sprzedaży produktów takich jak np. perfumy, kosmetyki czy też płyny do dezynfekcji, a więc produktów zawierających w swoim składzie alkohol skażony tj. alkohol nieprzeznaczony do spożycia. Wnioskodawca wskazał, że zajmuje się dystrybucją wyrobów, które zawierają w swoim składzie alkohol etylowy skażony (np. lakiery do paznokci, balsamy po goleniu, produkty biobójcze i dezynfekujące do rąk), a zatem obowiązek oznaczenia w ewidencji sprzedawanych produktów w grupie GTU „01” nie będzie miał do Wnioskodawcy zastosowania.

     Konkludując: zgodnie ze wskazaną interpretacją indywidulaną produkty nieprzeznaczone do spożycia takie jak kosmetyki czy płyny antybakteryjne zawierające alkohol etylowy nie powinny być oznaczane w nowym pliku JPK_VAT kodem GTU. Niemniej jednak należy podkreślić, że rozstrzygnięcie takie wzbudziło wątpliwości wśród przedstawicieli doktryny, bo choć upraszcza ono sytuację podmiotów z branży kosmetycznej, to kryterium przydatności do spożycia nie pojawia się w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, które reguluje nowy plik JPK_VAT.

 

Alicja Przybyło

Młodszy konsultant podatkowy

alicja.przybylo@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją