W dniu 27 czerwca 2024 r. zapadł wyrok o sygn. akt VI U 147/24 wydany przez Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim, zgodnie z którym w ocenie sądu przerwa między stosowaniem korzystniejszego systemu rozliczeń może być krótsza, niż uważa Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Od wielu miesięcy toczony jest spór pomiędzy Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, którego osią sporu jest interpretacja przepisów dotyczących tzw. Małego ZUS Plus. Co do zasady z tej preferencji składkowej przedsiębiorcy mogą korzystać przez okres trzech lat. Pojawiły się natomiast rozbieżne interpretacje, ile lat wynosić ma przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z tego rozwiązania. Zdaniem Rzecznika intencją ustawodawcy było wprowadzenie dwóch lat przerwy. ZUS stanął natomiast na stanowisku, że przerwa powinna wynosić trzy lata.
Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim 27 czerwca 2024 r. wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił argumentację Rzecznika i przyznał przedsiębiorcy prawo do Małego ZUS Plus od 1 stycznia 2024. Sąd wskazał przy tym, że przy interpretacji przepisów dotyczących tej preferencji składkowej należy brać pod uwagę intencję ustawodawcy, który chciał, aby ulga przysługiwała przez 36 miesięcy w cyklicznych 5-letnich okresach, a ponadto art. 11 ustawy Prawo przedsiębiorców, który nakazuje organowi stosowanie zasady przyjaznej interpretacji przepisów i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorców.
Wyrok ten okazuje się być przełomowy, a co z tym idzie zawarta w nim argumentacja prowadzi do przedstawienia kształtującej się linii orzeczniczej.