Serwis Doradztwa Podatkowego

Moment kapitalizacji odsetek, a powstanie tzw. ukrytych zysków

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 9 maja br. stanowiącym interpretację indywidualną (znak 0111-KDIB1-2.4010.80.2023.1.AK) uznał, że kapitalizowane co roku odsetki od pożyczki udzielonej Spółce przez Wspólników, które to kapitalizacje będą przypadały na lata, w których Spółka będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT), będą stanowiły ukryty zysk.

Wnioskodawca będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością od stycznia 2022 r. opodatkowana jest na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek”. Od 2026 roku Spółka planuje zrezygnować z rozliczania się ryczałtem i przejść na „klasyczny” CIT. Wspólnicy udzielili Spółce trzy pożyczki oprocentowane na zasadach rynkowych zarówno w okresie opodatkowania ryczałtem jak również opodatkowania na zasadach klasycznych. Spółka powzięła wątpliwość czy zapłata odsetek w trakcie trwania opodatkowania ryczałtem będzie stanowiła dla Spółki wypłatę ukrytego zysku?

W świetle art. 28 m ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków, przez które rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności: kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi.

Ideą formy opodatkowania ryczałtem jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Dyrektor KIS wskazuje, że: „zdarzeniem, z którym ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wiąże powstanie obowiązku podatkowego w ramach ryczałtu od dochodów spółek jest moment wypłaty odsetek przez spółkę. Kapitalizacja odsetek polega na doliczeniu do wartości kapitału udzielonej pożyczki (kredytu) kwoty naliczonych odsetek. Przyjmuje się, że kapitalizacja odsetek traktowana jest na równi z zapłatą, ponieważ zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty po stronie pożyczkobiorcy i tworzy korzyść ekonomiczną po stronie pożyczkodawcy, który od dnia kapitalizacji nalicza kolejne odsetki od zwiększonej kwoty udostępnionego kapitału.

Końcowo Dyrektor KIS uznał, że: „Kapitalizacja odsetek jest traktowana na równi z zapłatą, ponieważ wywiera ten sam skutek, a mianowicie zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty, zaś powstałe przysporzenie dla pożyczkodawcy ma charakter trwały, definitywny i bezwarunkowy.”

 

Maciej Kaszuba

młodszy konsultant podatkowy

maciej.kaszuba@isp-modzelewski.pl

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją