Serwis Doradztwa Podatkowego

Możliwość wewnętrznych przekształceń wewnątrz grupy VAT przy zachowaniu statusu podatnika przez grupę

Od 1 stycznia 2023 r. podatnikiem podatku od towarów i usług może być również grupa podmiotów, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT. Podmioty te muszą posiadać określone w art. 15a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tj. powiazania finansowe, powiązania ekonomiczne i powiazania organizacyjne. Zagadnienie omawianych powiązań jest także przedmiotem objaśnień Ministra Finansów zawartych w dokumencie „Objaśnienia podatkowe w zakresie grup VAT z 11 października 2022 r.” Objaśnienia dotyczą między innymi przypadków przekształceń wewnątrz grupy i tego kiedy te przekształcenia nie mają wpływu na status podatnika.

Zgodnie z art. 15a. ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podatnikiem może być również grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT (momentu utworzenia grupy VAT nie należy mylić z momentem uzyskania statusu podatnika przez tę grupę). Przepis art. 15a ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. określa kiedy grupa VAT traci ten status. Zasadniczo grupa VAT przestaje być podatnikiem z upływem terminu, na jaki została utworzona. Grupa VAT traci jednak status podatnika także w sytuacji wystąpienia zmian w stanie faktycznym lub w stanie prawnym skutkujących naruszeniem warunków uznania grupy VAT za podatnika – takim przypadkiem będzie przykładowo sytuacja, w której grupa VAT przestanie spełniać „test powiązań”.

Możliwość przekształceń wewnątrz grupy VAT. Ministerstwo odnosząc się do kwestii ciągłości powiazań wskazuje, że „wymogu tego nie należy sprowadzać do braku możliwości przekształceń wewnątrz grupy, których konsekwencją jest dalsze spełnianie przesłanek powiązań”. Z omawianych objaśnień jasno wynika, że przekształcenia wewnątrz grupy VAT nie muszą automatycznie skutkować utratą statusu podatnika przez grupę. Jak wskazało Ministerstwo dla zachowania tego statusu „istotne zawsze pozostaje by taka modyfikacja skutkowała dalszym spełnianiem przesłanek powiązań”. W objaśnieniach wskazano także przykłady możliwych przekształceń.

Zmiana wariantu danego powiązania. Zmiana wariantu danego powiązania nie skutkuje utratą statusu podatnika. Zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa: „można wskazać na zmianę wariantu powiązań ekonomicznych, gdzie początkowo główna działalność członków grupy VAT ma taki sam charakter, a następnie po zmianie główny przedmiot działalności członków GV zaczyna się różnić, ale w to miejsce pojawia się powiązanie oparte o prowadzenie działalności w znacznej mierze na rzecz drugiego członka GV. Należy też wziąć pod uwagę sytuacje, w których w toku procesu restrukturyzacji pomiędzy podatnikami dojdzie do modyfikacji powiązań finansowych, np. sprzedaż pakietu akcji zwykłych w celu nabycia pakietu akcji uprzywilejowanych. Istotne zawsze pozostaje by taka modyfikacja skutkowała dalszym spełnianiem przesłanek powiązań.

Tymczasowe przerwy w spełnianiu przesłanek powiązań. Tymczasowe przerwy w spełnianiu przesłanek powiązań oraz przerwy wynikające ze specyfiki prowadzonej działalności nie skutkują utratą statusu podatnika. Zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa: „Jako przykład warto też wskazać na sytuację, w której jeden z członków grupy VAT, co do zasady korzystający z towarów lub usług nabywanych od innego członka grupy VAT, przez pewien czas nie będzie z nich korzystał (np. składał zamówień w związku z zapełnieniem magazynu, przerw technologicznych, awarii czy też nie będzie zamawiał usług księgowych i doradczych w okresach, w których nie upływają terminy sprawozdawcze). W takiej sytuacji, gdy pewne przerwy wynikają ze specyfiki prowadzonej działalności również należy zakładać, że spełnienie przesłanek powiązań nadal występuje”.

Podsumowanie. Grupa VAT nie utraci statusu podatnika w przypadku przekształcenia wewnątrz grupy VAT jeżeli w wyniku tego przekształcenia członkowie grupy VAT w dalszym ciągu będą spełniali kryterium jakim jest wymóg istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych. Możliwa jest nawet zmiana wariantu danego powiązania – przykładowo powiązanie finansowe będzie wynikało z innego stanu faktycznego niż uprzednio. Grupa VAT zachowuje status podatnika także w sytuacji przerwy (przejściowej, tymczasowej) która ze względu na swój charakter nie oznaczałaby zerwania danej przesłanki powiązań.

 

Rafał Johaniuk

Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych

rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60 wew. 232

Skontaktuj się z naszą redakcją