Dnia 28 czerwca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną sygn. 0115-KDIT3.4011.425.2024.2.KP. W przedmiotowej sprawie podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zamierzał kupić rower elektryczny lub hulajnogę o wartości poniżej 10 000 zł. Wnioskodawca planował wykorzystywać rower w prowadzonej działalności gospodarczej, by dojeżdżać do klientów. Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i wskazał, że jeżeli podstawowym celem i sposobem korzystania z roweru elektrycznego jest wykorzystanie go w działalności gospodarczej, to wydatek poniesiony na jego zakup może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność.
W przypadku zakupu składników majątku, których wartość nie przekracza 10 000 zł, podatnik ma do wyboru trzy rozwiązania:
Gabriela Korycińska
aplikant adwokacki
gabriela.korycinska@isp-modzelewski.pl
22 517 30 60 (wew. 277)
Skontaktujemy się z Tobą w najbliższym dniu roboczym aby porozmawiać o Twoich potrzebach i dopasować do nich naszą ofertę.
Jest to elektroniczny tygodnik podatkowy, udostępniany Subskrybentom w każdy poniedziałek w formie newslettera.