W ramach wydanej interpretacji indywidualnej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 września 2021 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.269.2021.1.PB, uznano za nieprawidłowe stanowisko Spółki (Wnioskodawcy), która chciała zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek poniesiony na usługę doradczą związaną z przygotowaniem scenariusza sukcesji umożliwiającej zachowanie trwałości przedsiębiorstwa.
Celem usług było zdiagnozowanie stanu faktycznego przedsiębiorstw Spółek w zakresie sytuacji biznesowej pod kątem sukcesji, co umożliwiło sformułowanie adekwatnych wytycznych i instrukcji. Efektem usług było sporządzenie raportu, który wskaże zalecane działania umożliwiające wypracowanie przemyślanego, kompleksowego planu działań z uwzględnieniem odpowiednich ram czasowych, co umożliwi zachowanie trwałości przedsiębiorstw Spółek.
Zgodnie z umową, raport przygotowany dla Spółek przez Zleceniobiorcę uwzględniał wariant płynnego i planowanego przekazania przedsiębiorstwa/majątku sukcesorom wspólników Spółek oraz nagłego i niespodziewanego przekazania przedsiębiorstwa/majątku sukcesorom wspólników. W skład raportu wchodziły również wytyczne i instrukcje, zawierające w szczególności:
- wytyczne co do zakresu formy prawnej prowadzenia działalności – w tym instrukcje podatkowe;
- wytyczne co do zapisów w umowie spółki dotyczące następstwa prawnego na wypadek śmierci;
- wytyczne co do sporządzenia stosownej dokumentacji w zakresie zmiany struktury właścicielskiej spółek w drodze dziedziczenia, przejęcia prowadzenia działalności zarządczej przez spadkobierców, w tym dotyczące testamentów, pełnomocnictw, dyspozycji, itp.
Zdaniem organu niewątpliwym jest kwestia sprawnego przeprowadzenia sukcesji będącej istotna dla funkcjonowania Spółek w przyszłości to trudno jednak stwierdzić, że nabycie wspomnianych usług doradczych będzie miało bezpośredni wpływ na uzyskanie, zachowanie, zabezpieczenie przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów. Wskazane we wniosku wydatki są związane z osobistymi relacjami, zwłaszcza majątkowymi osób fizycznych – będących (bezpośrednio lub pośrednio) udziałowcami Spółek (Zainteresowanych) oraz osób będących ich sukcesorami. Tego typu wydatki bardziej są bowiem związane ze stosunkami rodzinnymi/osobistymi ww. osób niż z działalnością samych Spółek.
W końcowej kwestii organ stwierdził, że w przedmiotowej sprawie, koszty ponoszone przez Spółki w celu opracowania i przygotowania przez Zleceniobiorcę scenariusza sukcesji umożliwiającego zachowanie trwałości przedsiębiorstw obu Spółek, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.