Serwis Doradztwa Podatkowego

Możliwość zdjęcia znaków akcyzy z wyrobów akcyzowych magazynowanych w składzie podatkowym w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy

Czy podatnik może zdjąć znaki akcyzy z wyrobów akcyzowych (napojów alkoholowych) magazynowanych w składzie podatkowym w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy w przypadku, gdy określono nowy wzór tych znaków?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2019 r. (0111-KDIB3-3.4013.108.2019.1.JS) wskazując: „Zauważyć należy, że żaden z przepisów ustawy o podatku akcyzowym oraz aktów wykonawczych do ustawy nie stanowi o zakazie oznaczania podatkowymi znakami akcyzy w postaci banderol o nowym wzorze tych produktów, które znajdując się w składzie podatkowym są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy i zostały już uprzednio oznaczone banderolami według wzoru, który przestał obowiązywać. Oznacza to, że w stosunku do wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy, które znajdują się w składzie podatkowym Spółki, dopuszczalne jest zdjęcie naniesionych znaków akcyzy, które tracą ważność po 31 grudnia 2019 r. (bądź po dniu określonym przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych w rozporządzeniu wydanym na podstawie przepisów ustawy o podatku akcyzowym) oraz oznaczenie tych wyrobów akcyzowych „nowymi” banderolami (według wzoru obowiązującego od 1 stycznia 2019 r.) w tym składzie. Należy przy tym pamiętać, aby nowe znaki akcyzy zostały nałożone zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 120 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym i rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia 2015 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 428 z późn. zm.). Oznaczenie tych wyrobów nowymi banderolami powinno odbyć się przed dniem wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego.

Również w sytuacji, gdy w stosunku do przedmiotowych napojów alkoholowych, na które zostały uprzednio nałożone banderole podatkowe według wzoru, który przestał obowiązywać 1 stycznia 2019 r. a jest aktualny do 31 grudnia 2019 r., Spółka podejmie decyzję o zmianie przeznaczenia tych wyrobów i tym samym o braku konieczności oznaczania ich „nowymi” znakami akcyzy (np. w związku z przekazaniem do wolnego obszaru celnego, przeznaczeniem nie do sprzedaży i powtórnym wykorzystaniem bądź przeznaczeniem tych wyrobów akcyzowych na „zlewki”), dopuszczalne jest zdjęcie znaków akcyzy naniesionych na wyroby, które pierwotnie były przeznaczone do sprzedaży na terytorium kraju”.

Reasumując należy stwierdzić, że podatnik może zdjąć znaki akcyzy z wyrobów akcyzowych (napojów alkoholowych) magazynowanych w składzie podatkowym w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy w przypadku w celu naniesienia nowych znaków akcyzy, ale musi przy tym zachować warunki określone w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 czerwca 2019 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.

 

Marek Zagórski

konsultant podatkowy

marek.zagorski@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60

Akcyza i podatek akcyzowy

Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej

Akcyza i podatek akcyzowy                               

Skontaktuj się z naszą redakcją

This will close in 3 seconds