Serwis Doradztwa Podatkowego

Napiwek stanowi przychód kelnera

Napiwki otrzymane przez kelnerów co do zasady stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Mogą jednak stanowić przychód przypisany do różnych źródeł – w zależności od podstawowego stosunku łączącego kelnera z Spółką (restauracją).

Zatem Spółka dokonując raz w miesiącu wypłaty napiwków (zarówno obligatoryjnie, jak i dobrowolnie płaconych przez klientów kartą) kelnerom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia występuje jako płatnik PIT i ZUS i zobowiązana jest do naliczenia, pobrania i odprowadzenia z tego tytułu zaliczki PIT i składek ZUS – jak od pozostałych przychodów z tych tytułów (oczywiście z uwzględnieniem wyjątków dotyczących np. studentów do 26 roku życia).

Prezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych (np. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 czerwca 2019 r. nr 0115-KDIT2-1.4011.143.2019.4.KK oraz w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 0113-KDIPT2-2.4011.369.2017.1.ACZ z dnia 11 stycznia 2018 r.) oraz w orzecznictwie sądów administracyjnych. Przykładowo z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 1747/10) wynika, że jeżeli środki w postaci napiwków w restauracji, które są adresowane imiennie do określonego pracownika lub grupy pracowników trafiają do pracodawcy albo też pracodawca zbiera środki pochodzące z napiwków, a później przekazuje je pracownikom, którzy dokonują podziału między siebie, to napiwki te są przychodem ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu łącznie z wynagrodzeniem za pracę, od których płatnik – zakład pracy ma obowiązek pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Z orzecznictwa płynie wniosek, że napiwki te przysługują pracownikom, a nie innym osobom, tak więc istnieje oczywisty związek między wykonywaną pracą a otrzymanym napiwkiem. Źródłem i podstawą wypłaty napiwków jest łączący pracowników z pracodawcą stosunek pracy. Napiwki te stanowią świadczenie uzyskiwane przez pracowników w związku z wykonywaniem pracy (por. wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1763/09). Analogiczne zasady należy zastosować do kelnerów zatrudnionych na umowę zlecenia.

 

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr 09900

malgorzata.slomka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 64

Skontaktuj się z naszą redakcją